"Chrześcijaństwo nie zwalnia z troski o doczesność"

Chrześcijaństwo, choć ukierunkowuje człowieka ku wieczności, nie zwalnia go od troski o rzeczywistość doczesną – czytamy w przesłaniu, jakie Benedykt XVI skierował do uczestników rozpoczętego dziś IX Zjazdu Gnieźnieńskiego na ręce Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka.

W Gnieźnie odczytał je nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Poniżej pełny tekst papieskiego przesłania nadesłany z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

W imieniu Jego Świątobliwości Benedykta XVI pragnę zapewnić Waszą Ekscelencję, organizatorów i uczestników IX Zjazdu Gnieźnieńskiego o duchowej jedności i modlitewnym towarzyszeniu.

Tematem tegorocznego Zjazdu jest "Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan". Wykłady i debaty będą zatem koncentrowały się wokół zagadnienia obywatelskiego charakteru współczesnych struktur społecznych, narodowych i międzynarodowych, a więc czynnego i odpowiedzialnego udziału wszystkich obywateli w kształtowaniu nie tylko politycznej i gospodarczej rzeczywistości, ale również duchowego oblicza kontynentu. W tym kontekście nie może zabraknąć refleksji nad zadaniami, jakie stają przed każdym, kto przyznaje się do Chrystusa i do systemu wartości zbudowanego na gruncie jego Ewangelii.

Chrześcijaństwo, choć ukierunkowuje człowieka ku wieczności, nie zwalnia go od troski o rzeczywistość doczesną, co więcej zachęca do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym w duchu miłości Boga i bliźniego. Dlatego wciąż aktualne jest przekonanie, jakie błogosławiony Jan Paweł II wyraził w adhortacji "Christifideles laici", "nowe sytuacje - zarówno w Kościele, jak i w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym i kulturalnym domagają się dzisiaj ze szczególną siłą zaangażowania świeckich katolików. Bierność, która była zawsze postawą nie do przyjęcia, dziś jeszcze bardziej staje się winą. Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności" (n. 3).

Ojciec Święty prosi Boga, aby światło Ducha Świętego towarzyszyło wszystkim uczestnikom kongresowych spotkań, by twórcza refleksja była dla wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli impulsem do skutecznego działania na rzecz dobra wspólnego Europejczyków. Wszystkim z serca udziela swego apostolskiego błogosławieństwa.

Watykan, 12 marca 2012 r.
Tarcisio kardynał Bertone, sekretarz stanu

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9