„Prośmy Pana, byśmy byli zdolni czuwać wraz z Nim na modlitwie, wypełniać wolę Bożą każdego dnia” - zaapelował Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swą katechezę papież poświęcił modlitwie Pana Jezusa w Getsemani.
Przeczytaj pełną treść papieskiej katechezy
Ojciec Święty zwrócił m.in. uwagę na fakt, iż w Getsemani, w odróżnieniu do innych chwil modlitwy, Jezus zaprasza Piotra, Jakuba i Jana, aby byli bliżej niego. Zauważył, że słowa Jezusa do trzech uczniów ukazują jak doświadcza On lęku i trwogi.
TŁUMACZENIE:
„W tym lęku i trwodze Jezusa streszcza się cała trwoga człowieka w obliczu własnej śmierci, pewność jej nieuchronności i dostrzeżenie ciężaru zła dotykającego naszego życia.”
Papież zauważył, że gdy Jezus prosi Ojca, aby jeśli to możliwe ominęła Go ta godzina, jest to nie tylko strach i trwoga człowieka w obliczu śmierci, ale jest to wstrząs Syna Bożego, który widzi straszliwą masę zła, które będzie musiał wziąć na siebie, aby je pokonać, żeby pozbawić je mocy.
TŁUMACZENIE:
„Również my powinniśmy być zdolni żeby przynieść w modlitwie przed Boga nasze trudy, cierpienia określonych sytuacji, pewnych dni, codzienne zaangażowanie, aby Go naśladować, być chrześcijanami, a także ciężar zła, które widzimy w sobie i wokół nas, aby On dał nam nadzieję, pozwolił nam odczuć swą bliskość, dał nam nieco światła na drodze życia.”
Benedykt XVI zwrócił również uwagę, że choć Jezus prosi Ojca, aby zabrał od Niego „ten kielich”, to jednocześnie wyraża swoje „tak”, pełne poddanie się woli Ojca.
TŁUMACZENIE:
„W ten sposób Jezus mówi nam, że tylko dostosowując swoją wolę dowoli Bożej człowiek dociera do swojej prawdziwej wielkości, staje się „boski”. Jedynie wychodząc z siebie, jedynie w „tak” wobec Boga wypełnia się pragnienie Adama, by być w pełni wolnymi. Tego właśnie dokonuje Jezus w Getsemani: przenosząc wolę ludzką w wolę Bożą rodzi się prawdziwy człowiek, a my jesteśmy odkupieni.”
Na zakończenie Benedykt XVI podkreślił, że ewangeliczne opowiadania o Getsemani boleśnie ukazują, że trzech uczniów wybranych przez Jezusa, aby byli z Nim blisko, nie potrafili z Nim czuwać, dzielić Jego modlitwy, Jego posłuszeństwa Ojcu i byli zmożeni snem. Papież zachęcał, by prosić Boga, byśmy byli zdolni czuwać wraz z Nim na modlitwie, wypełniać wolę Bożą każdego dnia, nawet jeśli mówi ona o krzyżu, by żyć coraz bardziej w zażyłości z Panem, aby wnieść na tę „ziemię” nieco Bożego „nieba”.
Na osoby konsekrowane, które są szczególnymi świadkami oddania się Bogu zwrócił uwagę Benedykt XVI pozdrawiając pielgrzymów z Polski.
Wśród pielgrzymów byli m.in. wierni z parafii pw. Ducha Świętego z Poniakowej, grupa harcerzy z parafii pw. NMP z Ciechanowiec, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego z Warszawy, grupa z Łukowa oraz pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
Niech Rok Jubileuszowy będzie czasem łaski, nadziei i przebaczenia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.