Kościół ma prawo „się mieszać”

Jakie są podstawy teologiczne obecności Kościoła w życiu społecznym? – debatowali o tym 18 stycznia studenci i pracownicy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

Podstawą dyskusji był referat bp pomocniczego archidiecezji warszawskiej i najlepszego znawcy nauki społecznej Kościoła, wiceprzewodniczącego COMECE Piotra Jareckiego. Mówił on o społecznym obywatelstwie Kościoła w demokratycznym społeczeństwie, zorganizowanym w świeckie państwo.

Wyjaśniając dlaczego Kościół ma prawo do aktywnej obecności w przestrzeni społecznej, bp Jarecki przypomniał encyklikę Jana Pawła II „Centessimus annus”, w której papież stwierdza, że głoszenie nauki społecznej jest w centrum dzieła i misji Kościoła. Sprawiedliwość społeczna jest konstytutywną cechą zaangażowania się w ewangelizację, dlatego jego misja nie może być ograniczona do kultu, edukacji czy dobroczynności. Podstawą do zaangażowania się Kościoła w sprawy społeczne jest fakt, że został mu powierzony człowiek, funkcjonujący w konkretnej rzeczywistości ziemskiej, dlatego rzeczą naturalną jest, że Kościół wypracowuje doktryny społeczne. Dlatego też ma uprawnienia do społecznego obywatelstwa, problem polega na tym, aby właściwie realizował tę swoja misję – podkreślił bp Jarecki. – Kościół jest prorokiem, nieraz prorokiem krytycznym, ale wpierw musi kształtować sumienia wiernych. Traktowanie go zaś jako jedną z grup interesu, co często się obecnie zdarza, jest jednym z największych wypaczeń dotyczących misji Kościoła i niestety, niektórzy hierarchowie i katolicy świeccy dają podstawy do podsycania tych stereotypów, co jest bardzo niebezpieczne – podkreślił wiceprzewodniczący COMECE.

Przypomniał on także encyklikę „Caritas in veritate” Benedykta XVI, w której papież stwierdza, że Kościół ma prawo i obowiązek wypowiadania się na tematy społeczne, gdyż musi wypełniać swoją misję na temat człowieka i tej misji nie może się wyrzec.

Bp Jarecki określił też, jak ma być realizowana ta misja. Zacytował jedną z katechez „Prezbiterzy wobec społeczności świeckiej”, w których Jan Paweł II podkreślał, że księża powinni ograniczać swoje zaangażowanie do przestrzeni metapolitycznej. Należy przestrzegać księży przed ścisłym ich zaangażowaniem w politykę, gdyż łatwo uwikłać się w konkretne stronnictwa. Duchowni nie otrzymali ani misji, ani charyzmatu z wysoka żeby się w taką działalność angażować, więc nic z niej nie wyjdzie – przestrzegał bp Jarecki. – Biskup i ksiądz powinni przekazywać wiarę i kształtować sumienia. To świeccy mają angażować się w politykę i próbować realizować jak najwięcej ideałów ewangelicznych w życiu społecznym.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama