Przeor Wspólnoty z Taize podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że spotkanie jest pełne radości i nadziei.
"Poprzez nasze spotkanie w Berlinie wyrażamy swoją pewność, że można odnawiać więzi solidarności" - mówił br Alois podczas wieczornej - ostatniej - modlitwy 34. Europejskiego Spotkania Młodych w Berlinie.
Podziękował gospodarzom za otwarcie swoich domów, parafiom, władzom miasta i kraju a także młodym wolontariuszom, którzy przyjechali wcześniej, by pomóc w organizacji spotkania.
W rozważaniu br Alois podkreślił, że wiara nie jest ucieczką od świata, ale Chrystus posyła wszystkich wierzących w świat. "W zaufaniu do Niego odnajdujemy smak ryzyka i motywację do podejmowania odpowiedzialnych działań - mówił przeor Wspólnoty z Taize i dodał, że wstrząsy, które ogarnęły naszą epokę domagają się zmiany sposobu życia.
Wiele osób zadaje sobie pytanie: jaki jest sens mojego życia? Zdaniem br. Aloisa w przyszłości nieunikniony jest podział dóbr materialnych a bogatsze społeczeństwa powinny nauczyć się zadowalać tym, że będą miały mniej. Trzeba szukać dróg osobistego rozwoju przez budowanie więzi społecznych a nie przez gromadzenie dóbr materialnych. "To wymaga wyrzeczeń. Czy jednak istnieje prawdziwa wolność, szczęście mocne i trwałe bez wyrzeczeń?" - pytał br Alois.
Przeor Wspólnoty z Taize skierował też apel do uczestników spotkania, by kontynuowali poszukiwania, które rozpoczęli w tych dniach w Berlinie. "Tak, dalej szukajmy razem i dzielmy się swoimi doświadczeniami. Te poszukiwania będą kontynuowane przez trzy lata. W pierwszym roku będziemy się szczególnie koncetrować na pytaniu jak torować drogi zaufania między ludźmi? A za trzy lata, w sierpniu 2015 odbędzie się wielkie spotkanie w Taize, żeby zjednoczyć nasze poszukiwania i nabrać sił" - mówił br Alois. Podczas modlitwy w każdej z hal targowych obecny był płomień z Groty Narodzenia w Betlejem a młodzi od lampionu zapalali swoje świece.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.
Caritas Polska przygotowała też specjalny raport “Bezdomność w Polsce”