Nie "schizma". To spotkanie dla tych Ukraińców, którzy nie mogą przyjechać do Niemiec.
Z powodu wojny niewielu młodych z Ukrainy może udać się do Rostocku w Niemczech na organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé Europejskie Spotkanie Młodych. Dlatego we Lwowie organizowane jest paralelne ekumeniczne spotkanie młodzieży, z analogicznym, co w Rostocku programem. Centralnym miejscem spotkania będzie Parafia św. Jana Pawła II.
W dzieło włączyła się komisja do spraw młodzieży Kościoła greckokatolickiego a także prawosławni. Modlitwy będą odbywać się w Parafii św. Jana Pawła II, we lwowskiej katedrze rzymskokatolickiej, greckokatolickim kościele garnizonowym, a także żyjącym wedle reguły Góry Afon prawosławnym monasterze Zmartwychwstania. W Muzeum Historii Religii wspólnota żydowska przedstawi hebrajskie tradycje.
Do Lwowa na czas spotkania przybędzie grupa młodzieży z duszpasterstwa akademickiego „Maciejówka” z Wrocławia i z różnych miast całej Ukrainy. Odbędzie się tradycyjny Festiwal Narodów w sylwestrową noc. Dodatkowo, wieczorem 1 stycznia wspólnota Focolare poprowadzi spotkanie przedstawicieli różnych religii w modlitwie o pokój.
Miejscem centralnym spotkania i przyjęcia gości będzie parafia św. Jana Pawła II, gdzie nieustannie od czasu wybuchu wojny przebywa około stu uchodźców z centralnej i wschodniej Ukrainy. Liczna wśród nich młodzież włącza się w przygotowania do Spotkania Wspólnoty z Taizé.
Przed spotkaniem w Rostocku brat Alois przyjechał na Ukrainę. Przez pięć dni odwiedza zwierzchników tamtejszych Kościołów i spotyka się z młodymi ludźmi w Kijowie i Lwowie. Wigilię, Pasterkę i uroczystość Narodzenia Pańskiego spędził w Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie.
Nowa próba ponownej oceny wydarzeń w Konstantynopolu w 1054 roku.
Dobrze jest mieć przyjaciół, którzy potrafią zjednoczyć się w dobrym działaniu.
Każda godzina bez rozejmu oznacza kolejne dziesiątki zabitych i setki rannych.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.