Rynek dla człowieka

„Ludzkość nie została stworzona po to, by służyć rynkowi, ale rynek ma służyć całej rodzinie ludzkiej”. Przypomniał o tym abp Silvano Tomasi na 8. konferencji Światowej Organizacji Handlu trwającej od 15 do 17 grudnia w Genewie.

Obserwator Stolicy Apostolskiej przy tamtejszych urzędach ONZ i innych organizacji międzynarodowych nawiązał do obecnego kryzysu i jego skutków, odczuwanych przede wszystkim przez najsłabszych, szczególnie przez ludzi młodych zagrożonych bezrobociem. „W tym kontekście delegacja Stolicy Apostolskiej chciałaby przypomnieć etyczne podstawy handlu” – powiedział abp Tomasi.

„Etyka nie jest zewnętrznym elementem dla ekonomii i gospodarka nie ma przyszłości, jeżeli nie weźmie pod uwagę wymiaru etycznego – stwierdził watykański przedstawiciel. – Nie działa ona tylko przez samoregulację rynku ani tym bardziej przez porozumienia ograniczające się do pogodzenia interesów państw najbardziej wpływowych. Musi też brać pod uwagę, że działa w służbie człowieka. Wytwarzanie zasobów i dóbr oraz strategiczne zarządzanie nimi wymaga poczucia etyki i dobra wspólnego. Bez nich ekonomia staje się naiwna, cyniczna i skazana na niepowodzenie. Każda decyzja gospodarcza ma konsekwencje moralne. Ekonomia potrzebuje perspektywy etycznej koncentrującej się na osobie i zdolnej stworzyć punkty odniesienia dla nowych pokoleń. Działalność gospodarcza i handlowa nakierowana na rozwój winna skutecznie zwalczać ubóstwo”. Abp Tomasi przypomniał, że Stolica Apostolska wielokrotnie apelowała o nowy model rozwoju.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Tomek
  20.12.2011 08:24
  "gospodarka nie ma przyszłości, jeżeli nie weźmie pod uwagę wymiaru etycznego". I można tak powiedzieć o każdym aspekcie życia ludzkiego. Nawet tak szczytne cele jak pomoc ubogim bez wymiaru etycznego zamieniają się w krwawe totalitaryzmy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11