Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: dwie obowiązkowe lekcje religii lub etyki

Stowarzyszenie Katechetów Świeckich przekonywało na poniedziałkowym happeningu przed Sejmem w Warszawie do kompromisu. Polegałby on na wprowadzeniu w szkołach obowiązkowych lekcji - do wyboru - religii albo etyki w wymiarze dwóch godzin w tygodniu.

Reklama

"Zbudujmy kompromis" - apelował przewodniczący Stowarzyszenia Katechetów Świeckich Piotr Janowicz. Podkreślił, że stowarzyszenie sprzeciwia się eliminacji religii i etyki ze szkół - możliwości zadawania w szkołach fundamentalnych pytań, braku miejsca na religię różnych wyznań.

Uczestnicy happeningu przynieśli transparenty: "Religia i Etyka ponad podziałami", "Lekcje religii i etyki wolne od polityki".

Podczas krótkiego przedstawienia ubrana na czarno kobieca postać w białej masce zakrywała po kolei oczy, uszy i usta. Narrator czytał, m.in. że Ministerstwo Edukacji Narodowej udaje, że nie widzi, że w skali kraju większość uczniów uczęszcza na lekcje religii, nie słyszy sprzeciwu uczniów, rodziców, nauczycieli religii i przedstawicieli związków wyznaniowych wobec zmian wobec zmian wprowadzanych przez MEN. Kobieca postać, po założeniu białego fartucha, podała postaciom symbolizującym uczniów tabliczki z napisami: "religia" oraz "etyka" po czym pokazała tabliczkę: "ministrae" - z łac. "służąca".

Janowicz poinformował, że stowarzyszenie planuje obywatelską inicjatywę ustawodawczą w sprawie nauczania religii i etyki.

W piątek Stowarzyszenie Katechetów Świeckich przekazało PAP list otwarty skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy, marszałka Sejmu Szymona Hołowni i minister edukacji Barbary Nowackiej ws. lekcji religii i etyki. Proponuje w nim, aby lekcje religii i etyki były obligatoryjnymi i wymiennymi przedmiotami szkolnym. Autorzy listu postulują jak najszybsze zawarcie porozumienia "w kwestii moralnego i etycznego kształcenia dzieci i młodzieży".

Postulaty SKŚ poparł na happeningu Lesław Ordon z NSZZ "Solidarność".

Propozycje MEN zakładają zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej tygodniowo; lekcje te miałyby się też odbywać przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Obecnie nauka religii w publicznych szkołach jest nieobowiązkowa i odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Od roku szkolnego 2024/2025 ocena z religii i etyki na świadectwie szkolnym, zgodnie z obecnym rozporządzeniem, nie jest wliczana do średniej ocen rocznych.

Celem Stowarzyszenia Katechetów Świeckich (SKŚ) jest inicjowanie i organizowanie działań związanych z reprezentowaniem interesów katechetów świeckich. Stowarzyszenie deklaruje, że jest otwarte również na osoby konsekrowane uczące religii oraz na wszystkie środowiska, którym zależy na dobru katechezy w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama