Do biskupów Beninu: ożywić świadomość misyjną

W kaplicy nuncjatury apostolskiej w Kotonu odbyło się spotkanie papieża z biskupami Beninu.

Spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kotonu z biskupami Beninu, Papież nawiązał do 150. rocznicy początków ewangelizacji w tym kraju. Przypomniał, że w 1861 r. pierwsi misjonarze ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich przybyli do Ouidah, rozpoczynając nowy rozdział głoszenia Ewangelii w Afryce Zachodniej. Obchody tego jubileuszu winny być okazją do duchowej odnowy. Pomocą w tym będzie Rok Wiary, który Benedykt XVI ogłosił w 50-lecie rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II. Ojciec Święty wskazał biskupom goszczącego go kraju, że wszyscy wierzący mają dawać świadectwo o miłości Chrystusa do świata. Muszą osobiście i we wspólnocie spotkać się z Chrystusem, aby stać się jego posłańcami.

„To spotkanie z Chrystusem ma być mocno zakorzenione w przyjęciu i rozważaniu Słowa Bożego – powiedział Papież. – Pismo Święte winno zajmować centralne miejsce w życiu Kościoła i każdego chrześcijanina. Słowa Bożego Kościół nie może zatrzymać dla siebie. Jego powołaniem jest głoszenie go światu. Rok jubileuszowy powinien być dla Kościoła w Beninie szczególną okazją do ożywienia świadomości misyjnej”. Benedykt XVI wskazał, że biskupi i księża mają budzić tę świadomość w rodzinach, parafiach, wspólnotach i ruchach kościelnych. Podkreślił wielką rolę świeckich katechistów w działalności misyjnej afrykańskich diecezji. Zachęcił też biskupów do dzielenia się personelem misyjnym z diecezjami najbardziej go pozbawionymi, tak w Beninie, jak i w innych krajach afrykańskich czy na bardziej odległych kontynentach.

Ponadto Ojciec Święty przypomniał, że aby świat uwierzył w to Słowo głoszone przez Kościół, niezbędna jest jedność uczniów Chrystusa między sobą. Biskupi mają krzewić jedność w swych diecezjach. Napotykane trudności, nawet poważne, nie powinny zniechęcać, ale pobudzać do pogłębiania życia duchowego. Papież zachęcił też do troski o formację przyszłych kapłanów. Formacja ludzka, intelektualna i duchowa pozwoli im osiągnąć równowagę osobistą, psychologiczną i emocjonalną.

 

Przeczytaj tekst przemówienia do biskupów: Bądźcie pasterzami według serca Bożego

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9