Wspólnota na plebanii

Zaczęli od prowadzenia domu rekolekcyjnego. Potem otworzyli dwa akademiki dla studentów: jeden w Łodzi, drugi w Warszawie. Dziś wspólnota Chemin Neuf prowadzi w diecezji praskiej dwie parafie.

Reklama

Parafia w Mistowie jest jedną z najmniejszych w diecezji praskiej: liczy ok. 200 rodzin i obejmuje trzy wioski – Mistów, Leontynę i Anielinek. Podczas Mszy św. w niedzielę nie wszyscy parafianie mieszczą się w małej kaplicy. – Przedtem był tylko jeden ksiądz i sam nie mógł robić wszystkiego. Teraz jest wspólnota, są siostry i każdy ma inne obowiązki. Dzięki temu mamy spotkania z dziećmi, młodzieżą, ministrantami. Więcej osób angażuje się w życie parafii, głównie rodzin i to jest bardzo duży plus – mówi pan Andrzej, parafialny organista.

Oddać życie za jedność

Na cheminowskiej Eucharystii można także usłyszeć szczególną modlitwę o jedność chrześcijan. – Te słowa są zainspirowane modlitwą ks. Paula Couturiera, wielkiego orędownika jedności chrześcijan – mówi o. Mariusz Tłokiński. – Episkopat francuski wydał pozwolenie księżom Instytutu Zakonnego Chemin Neuf, by mogli odmawiać związaną z naszym charyzmatem modlitwę w czasie Mszy św. – dodaje. Bo poza ślubami ubóstwa, czystości i posłuszeństwa członkowie Chemin Neuf składają również czwarty: by oddać życie za jedność chrześcijan. – Modlimy się więc o nią, próbujemy wspólnie z naszymi braćmi z innych Kościołów działać na jej rzecz, organizując na przykład weekendy ekumeniczne i wspólne spotkania formacyjne – mówi o. M. Tłokiński.

Ani parafia w Mistowie, ani ta w Wesołej, nie różnią się zbyt od pozostałych polskich parafii. Na razie. – Gdy jesteśmy zaproszeni do jakiejś parafii, potrzebujemy czasu, żeby dostrzec to, czego ona potrzebuje – tłumaczy o. Krzysztof, proboszcz parafii w Mistowie i dodaje: – Nie mamy jakiegoś z góry określonego schematu. Najważniejsze to dostrzec potrzebę i wyjść jej naprzeciw. A jeśli coś się nie przyjmuje, odłożyć to na bok. Wspólnotę można poznać na jednej z wielu propozycji sesji i rekolekcji organizowanych w domu w Wesołej. – Prowadzimy tak zwaną „Misję 14–18”, skierowaną do nastolatków, spragnionych przygody z Bogiem. Obejmuje trzy weekendy tematyczne w roku i sesję tygodniową w lecie – zaprasza s. Edyta.

Na podobne weekendy dla młodych w wieku 18–30 lat przyjeżdża ponad sto osób. Powodzeniem cieszą się również rekolekcje w duchowości ignacjańskiej i sesje Kana dla małżeństw. – Przyjazd rodziców z dziećmi na Kanę nie stanowi problemu, gdyż przez cały tydzień mają one zorganizowany czas w odpowiednich grupach wiekowych. Starsze zaś spędzają czas na obozie – mówi o. Krzysztof. – Małżonkowie, którzy odbędą sesje letnią, mogą kontynuować formację przez następny rok we „Fraterni Kana”. W czasie spotkań mogą dzielić się własnymi przeżyciami, modlić się i otrzymywać wsparcie – mówi kapłan.

Z inicjatywy Chemin Neuf działa także Międzynarodowa Fraternia Ekumeniczna „Net for God” jako „sieć modlitwy, formacji i ewangelizacji” dla budowania pokoju i jedności między krajami i Kościołami. Ruch powstał po Światowych Dniach Młodzieży w Rzymie w 2000 r. W Polsce zaangażowanych jest w niego 300 osób – na świecie ok. 8 tys.

Czarny krzyżyk

Tym, co odróżnia parafie prowadzone przez wspólnotę, jest wspólne zamieszkiwanie jej członków. Na plebanii lub w domu rekolekcyjnym mieszkają siostry, osoby zaangażowane we wspólnotę, nie będące w związkach małżeńskich, młodzi, którzy chcą poznać wspólnotę i doświadczyć życia braterskiego, a nawet całe rodziny. Członkowie Chemin Neuf nie noszą habitów. Wyróżnia ich jedynie czarny krzyżyk na szyi. – Dla księży oficjalnym strojem jest biała koszula z koloratką – tłumaczy o. Mariusz. – Pozostali noszą ubrania w kolorze białym, beżowym i brązowym. Podczas liturgii zakładamy jednakowe białe alby. Jest to nawiązanie do chrztu. Przypominają nam one o tym, że chcemy pójść za Chrystusem – dodaje.

Informacje o terminach sesji i weekendów prowadzonych przez wspólnotę dostępne są na stronie www.chemin-neuf.pl

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7