Na południu Polski ruszyły VI Dni Jana Pawła II. Spotkania pod hasłem „Godności” odbywają się w Krakowie i kilku innych miastach Małopolski. Jest to inicjatywa krakowskich uczelni, by przypominać o najważniejszych zagadnieniach spuścizny Jana Pawła II.
Konferencji towarzyszą koncerty, panele dyskusyjne, pokazy filmowe i teatralne.
„Temat tegorocznych dni jest fundamentalny – mówi rektor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. – Tematyka godności była Karolowi Wojtyle zawsze bliska, nie tylko dlatego, że przeżył dwa totalitaryzmy i widział, jak ta godność była naruszana, ale również dlatego, że godność stoi u podstaw praw człowieka. Na tej godności zasadza się prawo do wolności, prawo do życia, prawo do wyrażania swoich poglądów. Później, kiedy Jan Paweł II podróżował i widział, że w sposób drastyczny ta godność jest naruszana, przypominał godność człowieka w życiu indywidualnym, jak i społecznym, w życiu gospodarczym, jak i politycznym. To jest fundament, na którym można budować rozwój.” – dodał ks. prof. Władysław Zuziak.
„Godność jest bardzo ważna także w codziennym, studenckim życiu – mówi z kolei Aleksandra Zachara, studentka Politechniki Krakowskiej. – Przy tak dużej liczbie studentów, jaka jest w Polsce, trudno powiedzieć, abyśmy nie byli uprzedmiotowieni. Student nie jest traktowany indywidualnie, czyli tak naprawdę godnie, ponieważ godność jest związana z naszą indywidualnością, z tym, co mamy do przekazania. Tak na co dzień trudno, żebyśmy to nauczanie wprowadzali w życie. Myślę, że w takich momentach, kiedy mamy ten deficyt godności w naszym życiu jest to pomocne, ponieważ wiemy, gdzie szukać” – powiedziała krakowska studentka.
VI edycja Dni Jana Pawła II potrwa do 10 listopada.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.