Godność w centrum Dni Jana Pawła II

Na południu Polski ruszyły VI Dni Jana Pawła II. Spotkania pod hasłem „Godności” odbywają się w Krakowie i kilku innych miastach Małopolski. Jest to inicjatywa krakowskich uczelni, by przypominać o najważniejszych zagadnieniach spuścizny Jana Pawła II.

Konferencji towarzyszą koncerty, panele dyskusyjne, pokazy filmowe i teatralne.

„Temat tegorocznych dni jest fundamentalny – mówi rektor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. – Tematyka godności była Karolowi Wojtyle zawsze bliska, nie tylko dlatego, że przeżył dwa totalitaryzmy i widział, jak ta godność była naruszana, ale również dlatego, że godność stoi u podstaw praw człowieka. Na tej godności zasadza się prawo do wolności, prawo do życia, prawo do wyrażania swoich poglądów. Później, kiedy Jan Paweł II podróżował i widział, że w sposób drastyczny ta godność jest naruszana, przypominał godność człowieka w życiu indywidualnym, jak i społecznym, w życiu gospodarczym, jak i politycznym. To jest fundament, na którym można budować rozwój.” – dodał ks. prof. Władysław Zuziak.

„Godność jest bardzo ważna także w codziennym, studenckim życiu – mówi z kolei Aleksandra Zachara, studentka Politechniki Krakowskiej. – Przy tak dużej liczbie studentów, jaka jest w Polsce, trudno powiedzieć, abyśmy nie byli uprzedmiotowieni. Student nie jest traktowany indywidualnie, czyli tak naprawdę godnie, ponieważ godność jest związana z naszą indywidualnością, z tym, co mamy do przekazania. Tak na co dzień trudno, żebyśmy to nauczanie wprowadzali w życie. Myślę, że w takich momentach, kiedy mamy ten deficyt godności w naszym życiu jest to pomocne, ponieważ wiemy, gdzie szukać” – powiedziała krakowska studentka.

VI edycja Dni Jana Pawła II potrwa do 10 listopada.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6