Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy w autokarach poranną modlitwą. Około godziny siódmej byliśmy w Valdocco, gdzie 12 października 1844 r., ksiądz Bosko otworzył swoje pierwsze oratorium dla młodzieży.
Ponad 500 młodych osób z całej Polski bierze udział w rozpoczętym w niedzielę 23 lipca Franciszkańskim Spotkaniu Młodych w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Potrwa ono do najbliższej soboty. Hasło tegorocznej, 36. edycji brzmi: „Droga”.
Według organizatorów, katolickie Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) w Lizbonie będą inwestycją w przyszłość Portugalii. „ŚDM to nie katolicki Woodstock”, powiedział w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA kardynał nominat Americo Aguiar, biskup pomocniczy w stolicy Portugalii i przewodniczący Fundacji ŚDM Lizbona 2023. Podkreślił on, że najważniejsze jest to, aby młodzi wrócili do domu jako lepsi ludzie.
Z dystansem prawie 2 tys. kilometrów na licznikach, NINIWA Team rusza w trzeci tydzień drogi do Lizbony, mając przed sobą Andorę, Hiszpanię i Portugalię.
Może tej pomocy jest mniej, ale jest ona bardziej precyzyjna: otrzymujemy to, czego potrzebujemy. Nadal najwięcej pomocy otrzymujemy z Polski. Polska jest największym ofiarodawcą dla Ukrainy. Ukraińcy o tym wiedzą – powiedział Polskifr.fr sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Ukrainy bp Edward Kawa. 24 lipca br. mija 17 miesięcy wojny na Ukrainie, to już ponad 500 dni.
W Światowych Dniach Młodzieży od 1 do 6 sierpnia w Lizbonie weźmie udział 25 tys. Polaków. Więcej było ich w 1997 r. w Paryżu i w 2000 r. w Rzymie. Tak duża liczba to dla Kościoła w Polsce znak nadziei - powiedział PAP przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski.
„W Syrii 97 proc. ludności żyje poniżej granicy ubóstwa” – wskazuje Vincent Gelot. Dyrektor L’Ouvre d’Orient dla regionu północnego Lewantu podkreśla tak ciężką sytuację na miejscu w odpowiedzi na ogłoszenie przez Światowy Program Żywnościowy redukcji o połowę wsparcia dla tego kraju. Po 12 latach wojny oraz niedawnym trzęsieniu ziemi podobne działania agencji ONZ wstrząsają działaczem, zwłaszcza że dotychczasowa pomoc i tak nie odpowiada na wszystkie potrzeby.
Zgodnie z Regułą Taizé, według której przeor wskazuje swojego następcę, aby zapewnić ciągłość działania wspólnoty, brat Alois przeprowadził konsultacje wśród wszystkich braci i zdecydował, że przekaże swój urząd przeora bratu Matthew, który jest wyznania anglikańskiego. Zmiana przeora nastąpi w pierwszą niedzielę Adwentu, 3 grudnia 2023 roku.
Agencja TASS informuje, że Franciszek wysłał specjalne zaproszenie do Cyryla, patriarchy Rosji i Wszechrusi, na spotkanie na którymś z moskiewskich lotnisk, przy okazji swojej podróży do Mongolii (31 sierpnia - 4 września).
Potrzebne jest nowe przymierze między młodymi i starszymi pokoleniami- powiedział papież Franciszek podczas mszy w Bazylice Świętego Piotra, której przewodniczył w obchodzony w niedzielę III Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Apelował do polityków, by nie zapominali o osobach starszych.
W Kościele katolickim w Polsce 23 lipca rozpoczyna się XXIV Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W tym roku obchodzony jest pod hasłem "Z Kościołem na misyjnych drogach". Towarzyszy mu organizowana przez MIVA Polska akcja św. Krzysztofa - jeden grosz za jeden bezpiecznie przejechany km na środki transportu dla misjonarzy.
W niedzielę w Kościele katolickim przypada III Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. W specjalnym orędziu na ten dzień papież Franciszek zaapelował, aby nie pozostawiać osób starszych samym sobie oraz nie spychać ich na margines życia. Penitencjaria apostolska ogłosiła specjalne odpusty.
Ponad 67 tys. 600 pielgrzymów z 126 krajów pięciu kontynentów weźmie udział w "Dniach w diecezjach", które odbędą się od 26 do 31 lipca w Portugalii i poprzedzą Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Młodzi zostaną przyjęci w 17 diecezjach kraju - przekazało Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM.
Żeńskie zgromadzenia zakonne chcą lepiej koordynować podejmowane przez nie dzieła na rzecz migrantów. Temu celowi służył studyjny dzień dialogu zorganizowany w Rzymie przez Międzynarodową Unię Przełożonych Generalnych. Obok zakonnic uczestniczyli w nim przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji międzyreligijnych oraz eksperci ze świata akademickiego i mediów.
W sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej pod Krakowem odbyło się 25. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Uroczystościom przewodniczył generał zakonu karmelitów bosych o. Miguel Marquez Calle OCD.
Ks. prałat Piotr Tarnawski, dotychczas radca nuncjatury apostolskiej w Federacji Rosyjskiej, został przeniesiony do sekcji spraw ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, zaś ks. Krzysztof Seroka z nuncjatury apostolskiej w Ugandzie do nuncjatury apostolskiej na Białorusi – poinformowano w Watykanie.
W murach cysterskiego opactwa w Wąchocku kolejny raz realizowane były zdjęcia do nowych odcinków historycznego serialu telewizyjnego "Korona królów - Jagiellonowie". Wąchockie opactwo jest jednym z najlepiej zachowanych klasztorów w stylu romańskim. Dlatego też filmowcy kolejny raz wybrali ten obiekt na potrzeby serialu historycznego realizowanego przez Telewizję Polską.
Czekałem, by spotkać się z tobą. Twój czyn mnie poruszył – w ten sposób Papież przywitał Bentolo, migranta z Kamerunu. Afrykańczyk przed kilkoma miesiącami zdołał zadzwonić z obozu w Libii do obrońców praw człowieka i opowiedzieć o torturach, jakich doświadczają tam uchodźcy. Potem wieść o nim przepadła.
W ciągu 19 dni przejdą 640 km – w najbliższy wtorek wyruszy z Helu 42. Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. To najdłuższy w Polsce szlak pątniczy do narodowego sanktuarium, dlatego uczestnicy wyprawy maszerują w tempie szybszym niż pątnicy z innych miast. Pielgrzymi wyruszą tradycyjnie, 25 lipca z kościoła Bożego Ciała na Helu, a do Częstochowy dotrą 12 sierpnia.
W dniach 23-30 lipca 2023 będzie obchodzony 24. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Inicjatywie towarzyszy misyjna Akcja "Św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr”. Polega ona na przeznaczeniu 1 grosza za każdy przejechany bezpiecznie 1 kilometr drogi - na środki transportu na misjach, nie tylko samochody, ale także ambulanse, motocykle, rowery, wózki inwalidzkie a nawet łodzie. W peruwiańskiej Amazonii budowana jest pływająca przychodnia – barka o nazwie „Corazon de Polonia”, czyli "Serce z Polski".
Sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej pogarsza się; ataków dopuszczają się już nie tylko radykałowie, ale również żołnierze. Do tej pory nie mieliśmy z czymś takim do czynienia, to niepokojące - powiedział PAP dyrektor polskiej sekcji papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.
„Zostaniemy w Iraku i mamy do tego pełne prawo. Podniesiemy głowy”.
"Oni uczą nas przede wszystkim, jak ważne jest pozostać na swoim miejscu".
Pielgrzymów ze 126 krajów ugości 17 portugalskich diecezji.
Na budowanie pojednania przyjdzie czas.