Brat Alois z Taizé wskazał swojego następcę

Zgodnie z Regułą Taizé, według której przeor wskazuje swojego następcę, aby zapewnić ciągłość działania wspólnoty, brat Alois przeprowadził konsultacje wśród wszystkich braci i zdecydował, że przekaże swój urząd przeora bratu Matthew, który jest wyznania anglikańskiego. Zmiana przeora nastąpi w pierwszą niedzielę Adwentu, 3 grudnia 2023 roku.

Reklama

Zgodnie z Regułą Taizé, według której przeor wspólnoty wyznacza brata, który zapewni po nim ciągłość, brat Alois, po konsultacji z wszystkimi braćmi, przekaże w tym roku swoją odpowiedzialność bratu Matthew, Brytyjczykowi wyznania anglikańskiego. Zmiana przeora nastąpi w pierwszą niedzielę Adwentu, 3 grudnia 2023 roku.

Brat Alois wyjaśnia: „Minęło osiemnaście lat od chwili, kiedy zastąpiłem brata Rogera. Podczas tych dwóch dekad świat i Kościół tak bardzo się zmieniły. Poczułem więc, że nadszedł czas, aby brat, który dołączył do naszej wspólnoty po mnie, przejął moją odpowiedzialność. Rodzinna formuła naszego wspólnotowego życia nie ogranicza ani wieku, ani nie określa z góry czasu trwania posługi przeora. Powiedziałem sobie jednak: to do mnie należy przekazanie tej odpowiedzialności, podczas gdy mogę poświęcić czas na przygotowanie tej zmiany nie będąc pod presją nagłej konieczności. Przez ostatnie dwa lata konsultowałem się ze wszystkimi moimi braćmi, modliliśmy się i zastanawiali. Dokonałem wyboru brata Matthew i wskazałem na nowego przeora. Ma on moje pełne zaufanie, aby zapewnić ciągłość i podejmować właściwe inicjatywy, pobudzające naszą wspólnotę do bycia, zgodnie z intuicją jej założyciela, małą przypowieścią o komunii”.

Brat Alois (Alois Loeser) urodził się 11 czerwca 1954 r. w Ehingen am Ries w Niemczech. Jako rzymski katolik wstąpił do Wspólnoty Taizé 1 listopada 1974 roku. Jest przeorem od dnia śmierci brata Rogera 16 sierpnia 2005 r.

Brat Matthew (Andrew Thorpe) urodził się 10 maja 1965 r. w Pudsey (Wielka Brytania). Anglikanin, dołączył do Wspólnoty Taizé 10 listopada 1986 r.

---

Taizé jest jednym z symboli ruchu ekumenicznego. Ta mała miejscowość w Burgundii stała się przede wszystkim od lat 70. XX w. miejscem spotkań młodych ludzi z całego świata. Obecnie Wspólnota skupia ok. stu mężczyzn z około 30 krajów świata, członków Kościołów ewangelickich, anglikańskiego i katolickiego. Około jedna czwarta z nich żyje w małych wspólnotach w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Bracia ci dzielą swoje życie z dziećmi ulicy, więźniami, umierającymi i samotnymi.

Od 1978 r. Wspólnota z Taizé organizuje na przełomie roku wielkie spotkania młodzieży w Europie, a także w Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji, z udziałem dziesiątek tysięcy młodych ludzi. Założyciela Wspólnoty, brata Rogera (1915-2005), wielokrotnie przyjmował na audiencjach prywatnych Jan Paweł II. Ta znajomość datowała się jeszcze z czasów krakowskich kard. Karola Wojtyły. 5 października 1986 roku Jan Paweł II przybył tam jako papież, spotykając się zarówno z młodzieżą jak i braćmi. Po śmierci brata Rogera kolejni papieże – Benedykt XVI i Franciszek co roku przyjmowali przeora Taizé na audiencji wraz z grupą braci.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama