Żeńskie zgromadzenia zakonne chcą lepiej koordynować podejmowane przez nie dzieła na rzecz migrantów. Temu celowi służył studyjny dzień dialogu zorganizowany w Rzymie przez Międzynarodową Unię Przełożonych Generalnych. Obok zakonnic uczestniczyli w nim przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji międzyreligijnych oraz eksperci ze świata akademickiego i mediów.
Główne tematy obrad to analiza pierwotnych przyczyn migracji w globalnej gospodarce, rola pomocy humanitarnej i praw człowieka, znaczenie integralnego rozwoju ludzkiego i integracja społeczna w krajach docelowych. Jak mówi Radiu Watykańskiemu s. Carmen Elisa Bandeo, odpowiedzialna w Unii za kwestię migrantów, liczne zgromadzenia zakonne podejmują wiele inicjatyw w różnych częściach świata. Dlatego pragniemy nawiązać kontakt, by dzielić się informacjami i przemyśleniami – mówi s. Carmen.
„Celem naszych projektów jest to, by w centrum wszelkiej polityki znalazła się osoba. Człowiek jest najważniejszy. On jest centrum wszystkiego. Dlatego chcemy przypomnieć społeczeństwom, że ci wszyscy, którzy do nas docierają, czegoś szukają, szukają lepszego świata. Dlatego wraz z nimi możemy budować ten lepszy świat. Wiemy, że istnieje wiele różnych projektów na całym świecie, w które są zaangażowane zakonnice. Chcemy być kanałem dla tych grup, aby pomóc im w podejmowaniu dialogu, wymianie informacji, budowie sieci. Zarazem jako kobiety konsekrowane chcemy zachęcić wszystkich do rozwijania duchowości, która sprawi, że zostaniemy nawrócone, że nasze życie się zmieni przez to zjawisko migracji. I to nie tylko pod względem społecznym, ale ze względu na te osoby i na to, co te osoby nam przynoszą. Dla Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych jest bardzo ważna chwila. Jest to już drugie spotkanie poświęcone dialogowi. Tematem pierwszego było środowisko. To dotyczy migracji. Ale oba są ze sobą powiązane, bo to człowiek będzie kierował tymi zmianami, aby odpowiedzieć na rzeczywistość i na kryzys. Ale ja uważam, że to nie jest kryzys, lecz nowe wyzwanie dla naszego społeczeństwa.“
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.