- Uczył nas poszukiwać tego, co niewidzialne, w tym, co widzialne - mówił o kard. Macharskim odprawiający Mszę św. w sanktuarium Ecce Homo ks. prof. Robert Woźniak.
W sprawie klimatu trzeba działać pilnie, z odwagą i odpowiedzialnością - to słowa z przesłania papieża Franciszka do uczestników trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej ONZ, COP26. Jego orędzie odczytał we wtorek na jej forum watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.
Krakowianie pamiętali o mężach stanu, królach i biskupach spoczywających w murach katedry wawelskiej, ale także o ofiarach trwającej pandemii oraz o zmarłym w tym roku proboszczu katedralnym ks. Zdzisławie Sochackim.
Rdzenni mieszkańcy Kanady, zwani tam Pierwszymi Narodami, mają nadzieję na wizytę papieża Franciszka w Kamloops, gdzie odkryto nieoznaczone groby 215 dzieci z dawnej szkoły z internatem, prowadzonej przez Kościół katolicki.
Św. Ignacy i jego pierwsi towarzysze żyli w okresie, kiedy zarówno Kościół, jak i świat przechodziły poważny kryzys. Kierując się swoją wiarą postanowili podjąć się reformy ich obu. W tym sensie mogą być wzorem również dla współczesnych chrześcijan w obliczu współczesnych kryzysów. Wskazuje na to ks. François Boëdec SJ, przełożony prowincji francuskojęzycznej jezuitów w Europie.
Krajowe Biuro Duszpasterstwa Powołaniowego we Włoszech opublikowało dane dotyczące liczby seminarzystów w seminariach diecezjalnych. W ciągu ostatnich 50 lat, liczba nowych powołań w Kościele zmniejszyła się o ponad 60%.
Ruch „Laudato si’”, zainspirowany encykliką Papieża Franciszka jest obecny na Szczycie Klimatycznym w Glasgow. Wzywa do powstrzymania emisji gazów kopalnych oraz do przyjęcia przez bogate kraje większej odpowiedzialności wobec biedniejszych państw. Jego dyrektor wykonawczy zwraca uwagę, że to kwestia sprawiedliwości, a nie dobroczynności.
Watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin skierował w imieniu Papieża Franciszka przesłanie na sesję inaugurującą Światowego Spotkania dotyczącego Wyeliminowania Pracy Dzieci w Rolnictwie zwołaną przez FAO (Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) we współpracy z Międzynarodową Organizacją Pracy.
O organizacji wyjazdu do Izraela, o tym jakie obecnie obowiązują wymagania wyjazdowe dla podróżnych i jak w ostatnim czasie zmieniła się Ziemia Święta – opowiada pilotka Patrycja Kacban z Biura Podróży Misja Travel, które w październiku 2021 roku jako pierwsze w Polsce zorganizowało pielgrzymkę do Ziemi Świętej po długiej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19.
Mszą pod przewodnictwem kard. Angela De Donatisa rozpoczął się miesiąc poświęcony pamięci bł. Jakuba Alberione, założyciela paulistów. Był on prekursorem zastosowania nowoczesnych środków komunikacji w służbie głoszenia Ewangelii.
Nie poprzestawajmy jedynie na sprzątaniu i dekorowaniu grobów, ale ofiarujmy naszym bliskim zmarłym modlitwę, której najbardziej od nas potrzebują – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, przypadającego 2 listopada.
Papież Franciszek odprawił w Dzień Zaduszny mszę na francuskim cmentarzu wojennym w Rzymie. Pochowani są tam między innymi żołnierze z francuskiego korpusu, który walczył pod Monte Cassino.
Już po raz trzeci – w uroczystość Wszystkich Świętych – metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś przewodniczył wieczornej Mszy Świętej na cmentarzu dla osób bezdomnych przy ul. Zakładowej 4, a po jej zakończeniu poprowadził procesję żałobną po cmentarzu. - Świętość nie bierze się tylko stąd, że człowiek napnie duchowe muskuły i ćwiczy. Sam się nikt nie wydoskonali. Świętość bierze się ze spotkania człowieka z Bogiem, z tego, że przyjmujemy Jego spojrzenie ale też patrzymy na Niego i to nas zmienia – powiedział metropolita łódzki.
W tym czasie odeszli m.in. abp Henryk Hoser, ks. prof. Alfons Skowronek, o. Maciej Zięba.
2 listopada setne urodziny obchodzi Wanda Półtawska, przyjaciółka i jedna z najbliższych współpracownic Jana Pawła II. Psychiatra, doktor nauk medycznych, była więźniarka obozu w Ravensbrück, działaczka pro-life, dama Orderu Orła Białego.
Są ludzie, którzy dbają o groby zmarłych bezdomnych i nieznanych. Są też tacy, którzy w ich intencji modlą się w listopadowym czasie.
Dziś, 2 listopada, Kościół katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest "przedsionkiem nieba".