Zdanie polskiego papieża cytował abp Grzegorz Ryś podczas sesji naukowej w ramach XVI Dni Jana Pawła II, odbywających się pod hasłem "Ku pojednaniu".
Na katolickim uniwersytecie odbył się kolejny Tydzień Eklezjologiczny. Czy pandemia Covid-19 jest karą Bożą czy znakiem czasu?
Nie ma też woli narzucenia jednej linii myślenia.
W tym roku głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi na przemoc, jakiej doznają kobiety należące do mniejszości religijnych.
„Trzeba interweniować, zanim dojdzie do nadużyć” – stwierdził w wywiadzie dla papieskiej rozgłośni abp Lorenzo Ghizzoni, przewodniczący krajowej służby ds. ochrony nieletnich.
W czwartek, 18 listopada, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. Powołano m.in. Przewodniczącego Komisji ds. Misji oraz Przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.
Kierownik biura delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży uczestniczył w sympozjum "Przełożony - podwładny. Odpowiedzialność prawna w Kościele".
„18 listopada przedstawiciele katolickiej organizacji dobroczynnej Caritas wraz z przedstawicielami innych wyznań przekazali pomoc osobom, które padły ofiarą kryzysu migracyjnego i znalazły się w nieludzkich warunkach na granicach Białorusi” – informuje portal catholic.by.
Sytuacja jest na tyle zmienna, że trudno planować coś na pewno nawet z tygodniowym wyprzedzeniem – stwierdził w rozmowie z KAI dyrektor Caritas Polska ks. dr Maciej Iżycki opisując wszechstronne działania Caritas na granicy polsko-białoruskiej. Musimy być przygotowani na różne scenariusze, a to co jest możliwe, to po prostu realizujemy – mówi szef największej pozarządowej organizacji charytatywnej.
Ogromną różnicą głosów 222 „za” i tylko 8 „przeciw” przy 3 wstrzymujących się episkopat amerykański uchwalił 17 listopada od dawna oczekiwany i budzący wiele emocji dokument „Tajemnica Eucharystii w życiu Kościoła”. Jego ogłoszenie biskupi, zgromadzeni na swym dorocznym zjeździe w Baltimore w stanie Maryland, przyjęli owacją na stojąco. Do jego przyjęcia potrzebna była większość dwóch trzecich głosów, tymczasem przegłosowała go przytłaczająca większość zebranych. Dokument nie wymienia z nazwiska ani prezydenta, ani innych polityków proaborcyjnych, lecz skupia się na „znaczeniu Eucharystii i na kryteriach, kto może ją przyjmować”.
Na Jasnej Górze w czwartek rozpocznie się 390. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wśród podjętych tematów będą m.in. wizyta ad limina apostolorum, XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów oraz konstytucja apostolska "Pascite gregem Dei" (Paście owczarnię Bożą).