Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zaaprobował projekt Instrumentum laboris, czyli dokumentu roboczego dla uczestników pierwszej sesji 16. Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która odbędzie się w dniach od 4 do 29 października 2023 roku w Watykanie.
Niektórzy lekceważą problem pornografii dziecięcej, twierdząc, że jest on wyolbrzymiany albo uciekając się wręcz do negacjonizmu. Są to tymczasem miliony zdjęć i filmów, za którymi stoją miliony konkretnych skrzywdzonych dzieci – podkreśla ks. Di Noto, założyciel stowarzyszenia Meter, które od 30 lat walczy z seksualnym wykorzystywaniem dzieci.
Komisja Dwustronna Naczelnego Rabinatu Izraela i Komisja ds. Stosunków Religijnych z Żydami Stolicy Apostolskiej we wspólnym oświadczeniu w piątek wyraziły sprzeciw dla eutanazji i wspomaganego samobójstwa - poinformowała watykańska ACI Stampa.
Senat RP podjął uchwałę w sprawie wkładu Papieża Jana Pawła II w dzieje Polski, Europy i świata – w 103. rocznicę Jego urodzin. Wyraża w niej papieżowi wdzięczność za odzyskaną wolność i niepodległość naszej ojczyzny i obudzenie poczucia godności wśród narodów świata. 18 maja mija 103. rocznica urodzin Karola Wojtyły.
Po ponad 65 latach zakończył się pozytywnie kawałek historii badań uniwersyteckich i naukowych: publiczną obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie w Innsbrucku 90-letni zakonnik o. Augustin Schmied zwieńczył 11 maja swoje studia doktoranckie, rozpoczęte w 1957 roku pod kierunkiem słynnego jezuity i teologa soborowego o. Karla Rahnera (1904-1984).
Papież Franciszek zaapelował w piątek o dalekowzroczną politykę, by wyjść z kryzysu spadku urodzeń. W wystąpieniu na forum III włoskiego Kongresu na temat przyrostu naturalnego i przeciwdziałania kryzysowi demograficznemu mówił, że obecna mentalność jest "wroga" wobec rodziny. Przemówienie wygłosiła też premier Włoch Giorgia Meloni.
W niedzielę 21 maja 2023 roku, na kilka dni przed Dniem Matki, w miesiącu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie, Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet organizuje 4. Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet na Jasną Górę.
W najbliższych dniach prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie przebywał w Europie na serii spotkań w różnych krajach, być może odwiedzi także Rzym – pisze włoska agencja ANSA.
W Krakowie rozstrzygnięto 5. Ogólnopolski Konkurs "Podaj dobro dalej", który w tym roku przebiegał pod hasłem "Moc w rodzinie".
„Pokój jest celem duszy i dążeń całej rodziny ludzkiej, każdego narodu i jednostki” - napisał Papież w przesłaniu na międzynarodowy kongres pod hasłem: „Pokój między ludźmi. 60 lat od publikacji encykliki Pacem in Terris”.
W Watykanie opublikowano papieskie orędzie z okazji 109. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.
„Dobro czynione w imię Boga jest tą częścią nas, która nie zostanie anulowana, nigdy nie zostanie utracona” – te słowa napisał Papież w tekście przemówienia przekazanego Zgromadzeniu Ogólnemu Caritas Internationalis.
Do początku maja udało się przygotować 1621 pomieszczeń na przyjęcie i zbiorowe zakwaterowanie uczestników Światowych Dni Młodzieży, które w dniach 1-6 sierpnia odbędą się w aglomeracji Lizbony.
21 Koptów, ściętych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego na plaży w Libii w lutym 2015 roku zostanie uznanych za męczenników także przez Kościół katolicki. Ogłosił to w czwartek papież Franciszek podczas spotkania z patriarchą prawosławnego Kościoła Koptyjskiego Tawadrosem II w Watykanie. Koptyjski patriarcha uznał ich za męczenników 8 lat temu.
„Migracja powinna być zawsze dobrowolną decyzją” – stwierdza Ojciec Święty w orędziu na 109 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Będzie ono obchodzony 24 września pod hasłem: „Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać”.
„Ewangeliczna przypowieść o bogaczu i Łazarzu wskazuje na rolę Kościoła wobec dramatu wojny. Psy liżą rany Łazarza. To obraz Kościoła stającego się szpitalem, noclegownią, kuchnią. Taki Kościół nie dezerteruje, nie wątpi, nie zraża się!” – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło w wykładzie, który był częścią Kongresu Ruchu „Europa Christi” w Wigrach.
Co najmniej 20 tys. uczestników spodziewają się organizatorzy uroczystości beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów. Wydarzenie odbędzie się 10 września w czterotysięcznej Markowej na Podkarpaciu. Jak przekazał KAI ks. dr Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym, przygotowywane są dwa rodzaje relikwiarzy.
W Palermo na Sycylii trwa Tydzień Europejski. Wydarzenie to organizowane jest już po raz czternasty. W tym roku poświęcone jest wojnie na Ukrainie.
„Istnieje wielka wzajemna miłość oraz szacunek pomiędzy Franciszkiem i Tawadrosem” – wskazuje prawosławny koptyjski biskup Londynu. Wobec kolejnej już wizyty głowy jego Kościoła w Rzymie hierarcha podkreśla doniosłość ekumenicznych relacji panujących między wspólnotami koptów i katolików. Jak zaznacza, kolejne spotkanie powinno doprowadzić do jeszcze większego zrozumienia oraz przyjaźni.
„Uczynić niewidzialne kobiety widzialnymi”: 30-minutowy film dokumentalny „In-Visibles” zostanie wyemitowany po raz pierwszy podczas Zgromadzenia Ogólnego Światowej Unii Katolickich Organizacji Kobiecych w Rzymie w sobotę 13 maja 2023 r.v