"Święty Jan Paweł Wielki" - to tytuł książkowego wywiadu, jaki z papieżem Franciszkiem przeprowadził ks. Luigi Maria Epicoco. Prezentacja książki wydanej nakładem Edycji Św. Pawła odbędzie się we Włoszech 11 lutego.
Burkina Faso ma za sobą kolejny krwawy weekend. W wiosce Lamdamol na północy kraju dżihadyści dokonali egzekucji na 18 cywilach. Przed tygodniem w podobny sposób islamiści zabili 39 osób w wiosce Silgadji. Nic nie pomagają wzmożone środki bezpieczeństwa. Terroryści czują się bezkarni.
Niemal codzienne już ataki islamistów z ugrupowania Boko Haram destabilizują życie mieszkańców północnego Kamerunu. W obawie o życie wiele osób boi się powrócić do swych domów. „Żyją w górach i w lesie, gdzie brakuje im wszystkiego. Ludzie są zdani na pomoc Caritas” – mówi kanclerz miejscowej diecezji Maroua-Mokolo.
Watykan wysłał do Chin kilkaset tysięcy masek, które mają pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się w tym kraju koronawirusa.
Kościół we Francji stanowczo protestuje przeciwko nowemu prawu, które udostępni zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom. Nowe regulacje zostały już przegłosowane w niższej izbie parlamentu. Na jutro przewidziane jest głosowanie w senacie. Otwarty list do francuskiego premiera wystosował w tej sprawie abp Pierre d’Ornellas, odpowiedzialny w Episkopacie za kwestie bioetyczne.
Brytyjskie uniwersytety programowo uderzają w swobodę wypowiedzi. Badając ten problem Komitet Praw Człowieka ONZ wykazał, iż uczelnie modelowo utrudniają i wręcz uniemożliwiają działalność studenckim organizacjom obrony życia poczętego.
Wśród rodziców jest wielkie zapotrzebowanie na organizacje, które opierają się na wartościach chrześcijańskich.
„Dzień dla życia jest sprzyjającą okazją, aby lepiej zrozumieć tę wielką tajemnicę, którą jest życie, ten niezwykły dar, jakim jest życie, które otrzymaliśmy” – tak o obchodzonym ze Włoszech wczoraj 42 „Dniu dla Życia” powiedział Radiu Watykańskiemu abp. Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.
Komisja Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) widzi w opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię szansę na nowy impuls.
We Frankfurcie nad Menem obradowało od 30 stycznia do 2 lutego pierwsze zgromadzenie Drogi Synodalnej – procesu dialogu na temat wewnętrznych reform w Kościele katolickim w Niemczech. Jak zaznaczyli jej uczestnicy, spotkanie miało przede wszystkim charakter przygotowawczy do dalszej debaty. Platformę dialogu reform powołali do życia: Konferencja Biskupów Niemieckich oraz Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK).
Kościół w Polsce obchodzić będzie wkrótce Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich. Zgodnie z postanowieniem Episkopatu jest on obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu – w tym roku będzie to 28 lutego. Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży opracowało w związku z tym specjalną broszurę z materiałami duszpasterskimi pt. „Modlitwa zranionego Kościoła”.
Co najmniej 20 osób zostało przygniecionych na śmierć, a 16 innych zostało rannych podczas pentekostalnego nabożeństwa w miejscowości Moshi w północnej Tanzanii.
Dlaczego Jan Paweł II winien zostać „doktorem Kościoła”, o swym stosunku do osób LGBT +, o znaczeniu nauczania papieża Franciszka oraz o ekologii i jej miejscu w nauczaniu Kościoła – mówi abp Marek Jędraszewski w wywiadzie dla KAI. - Kiedyś Kościół w Polsce był postrzegany jako przestrzeń autentycznej wolności, a dziś może być przestrzenią prawdy, która niesie wolność – konstatuje metropolita krakowski.
Etiopski duchowny prawosławny, Abba Aklilemariyam Komos, zbiera fundusze na odbudowę kościoła oraz meczetu w miasteczku Lange na obszarze Wschodniego Hararge w regionie Oromia. Uważa, że odbudowanie jedynie kościoła, przy jednoczesnym zignorowaniu meczetu „rozczarowałoby Boga”.
O co chodzi w błogosławieństwie św. Błażeja, udzielanym w jego wspomnienie, czyli 3 lutego? Tłumaczy ks. Krzysztof Tabath - proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie, wcześniej wieloletni kapelan szpitalny.