Setki osób w sobotę i niedzielę oddały hołd błogosławionemu Janowi Pawłowi II w katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Moskwie, gdzie po raz pierwszy na widok publiczny wystawiony był relikwiarz z kroplą krwi polskiego papieża.
Papieskie relikwie są darem kardynała Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, a w przeszłości wieloletniego osobistego sekretarza Jana Pawła II. Do stolicy Rosji w zeszłym miesiącu przywiózł je polski salezjanin Augustyn Dziędziel, który od 1991 roku jest wikariuszem moskiewskiej katedry.
Na co dzień relikwiarz jest przechowywany w Kurii Moskiewskiej pod opieką arcybiskupa Moskwy Paolo Pezziego. Wkrótce relikwie Jana Pawła II zostaną umieszczone na stałe w jednej z naw bocznych katedry Niepokalanego Poczęcia NMP, która w tym roku obchodzi swoje 100-lecie.
Relikwiarz wystawiono w związku z 33. rocznicą mszy pontyfikalnej Jana Pawła II, która przypadała w sobotę.
Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP to największy działający kościół katolicki w stolicy Rosji. Powstał głównie dzięki składkom polskiej społeczności Moskwy, która na początku XX wieku liczyła około 30 tys. osób, a także dzięki darom katolików z całej Rosji. Wyświęcony został 24 grudnia 1911 roku.
W 1937 roku świątynię zamknięto, a w 1938 roku przejęło ją państwo. Początkowo urządzono w niej akademik. Od 1956 roku znajdowała się w niej siedziba przedsiębiorstwa projektowego Mosspecpromprojekt. Dokonało ono znaczącej przebudowy kościoła, dzieląc wnętrze na cztery kondygnacje.
Od 1990 roku przed budynkiem zaczęto odprawiać nabożeństwa. Wiernym kościół po wielu naciskach został zwrócony dopiero w 1996 roku. W starania o zwrot świątyni zaangażował się osobiście Jan Paweł II. Wspierał też odbudowę świątyni, którą przeprowadziły głównie polskie firmy, przede wszystkim Pracownie Konserwacji Zabytków, Budimex i Energopol. Wspierały one ją także finansowo, podobnie jak wielu innych darczyńców z Polski.
19 grudnia 1999 roku odbudowany kościół został uroczyście poświęcony przez kardynała Angelo Sodano i otrzymał status katedry. W świątyni odprawiane są msze w językach: rosyjskim, polskim, koreańskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, ormiańskim oraz po łacinie.
Jan Paweł II darzył Rosję wielką miłością i z uwagą przyglądał się temu, co się w niej działo. Wielokrotnie mówił o niej ciepło w swoich homiliach. Z radością przyjmował rosyjskich polityków, dyplomatów, twórców kultury i przedstawicieli młodzieży. Polski papież marzył o podróży do Rosji. Na przeszkodzie stanęło jednak nieprzejednane stanowisko Patriarchatu Moskiewskiego.
14 października w atrium Wszechrosyjskiej Państwowej Biblioteki Literatury Obcej w Moskwie odsłonięty został pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).