Nagrody TOTUS 2011 rozdane

Podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim 8 października w Warszawie rozdano tegoroczne nagrody TOTUS, przyznawane w związku z Dniem Papieskim przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Wyróżnienia - w postaci statuetki oraz nagrody pieniężnej - przyznawane są w czterech kategoriach: za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, pracy charytatywnej, propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz działalności medialnej dla upamiętnienia postaci bp. Jana Chrapka.

Reklama

Na Galę przybyli m.in. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski, abp-senior Tadeusz Gocłowski i biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" nominowani byli:
prof. Stefan Sawicki, znawca i popularyzator twórczości Cypriana Kamila Norwida - za wieloletnią, skuteczną i wielokształtną naukową służbę poezji Cypriana Kamila Norwida – jednemu z największych skarbów polskiej kultury;

Wojciech Wencel - poeta młodszego pokolenia, publicysta- za twórczość poetycką, łączącą w oryginalny sposób chrześcijański uniwersalizm i głębię rozumienia tajemnicy życia z opiewaniem małej ojczyzny, a także twórczą publicystykę;

Laureatem w tej kategorii został Michał Lorenc, kompozytor, wyróżniony za "tworzenie wybitnej muzyki filmowej, a także w szczególny sposób za dzieło „Missa Magna Beatificationis” stworzone w hołdzie błogosławionemu Janowi Pawłowi II”. Lorenc napisał muzykę do ponad 175 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych. Współpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Czeskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej. Jego utwory były wielokrotnie nominowane do wielu nagród w kraju i zagranicą, zdobył m.in. statuetkę "Złotej Kaczki" oraz ,„Czeskiego Lwa” – przyznawanego w Czechach. Jego muzykę usłyszeć można w filmach takich jak "300 mil do nieba", „Psy”, „Różyczka”. Jest także autorem książek dla dzieci.

W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza" nominacje otrzymał o. Ryszard Sierański, zakonnik ze zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej, twórca i lider katolickiej Wspólnoty Dobrego Pasterza. Nominowany za długoletnie zaangażowanie w pracę ewangelizacyjną wśród najbardziej potrzebującej młodzieży oraz stworzenie Wspólnoty Dobrego Pasterza, służącej duchowym potrzebom opuszczonych przez wspólnotę życia i służby;

Nominowane zostało też Muzeum Powstania Warszawskiego, otwarte w roku 2004, wyrónione za pracę edukacyjno-wychowawczą, realizowaną przez Muzeum, a zwłaszcza skuteczne ukazywanie ludziom młodym współczesnego oblicza patriotyzmu.

Laureatem w tej kategorii został ks. Andrzej Augustyński, zakonnik ze zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a’Paolo. Jest inicjatorem powstania i przewodniczącym działającego od 18 lat Stowarzyszenia "Siemacha" w Krakowie - organizacji pożytku publicznego, wspomagającej rozwój dzieci i młodzieży w 24 placówkach w Krakowie i w Polsce. Sieć tych placówek opiekuńczo-wychowawczych kontynuuje tradycje "Domu schronienia i dobrowolnej pracy dla biednych i opuszczonych chłopców" założonego w XIX w. w Krakowie przez ks. Kazimierza Siemaszko. Ks. Augustyński jest również prezesem Zarządu Fundacji Rozwoju Społecznego DEMOS i przewodniczącym Komisji ds. Wychowania Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Krakowskiej. W 2004 r. był członkiem zespołu ekspertów UNESCO, pracującego w Norymberdze nad zagadnieniami przeciwdziałania rasizmowi.


W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" nominowano Jacka Moskwę, dziennikarza i publicystę, wieloletniego korespondenta z Rzymu i Watykanu m.in. dla TVP, Polskiego Radia, „Rzeczpospolitej”. Nominowany został za aktywność publicystyczną i pisarską, poświęconą popularyzacji życia i dzieła Jana Pawła II, a w szczególności czterotomową biografię „Droga Karola Wojtyły”.

Janusz Poniewierski, wieloletni redaktor „Znaku” i współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, kompetentny propagator życia i nauczania Jana Pawła II, otrzymał nominację za ważne książki o życiu i nauczaniu Jana Pawła II, oraz umiejętne łączenie głębi przesłania z lekkością stylu.

Marek Zając, dziennikarz, publicysta, katolicki działacz społeczny i wykładowca Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera - nominowany za dorobek dziennikarski i publicystyczny poświęcony pontyfikatowi Jana Pawła II. Dwumiesięcznik „Społeczeństwo” , ukazująca się od 1995 r. polska mutacja włoskiego czasopisma „La Società”. Nominowane za ukazywanie zasad i wartości chrześcijańskich oraz ich znaczenia dla życia społecznego, inspirowane treściami encykliki Centesimus annus.

Laureatem zostało Wydawnictwo „Biały Kruk” z Krakowa, założone i kierowane przez Leszka Sosnowskiego, specjalizujące się w edycjach albumowych. Nominowane za dokonania edytorskie Wydawnictwa, szczególnie udostępnianie wartościowych i na wysokim poziomie edytorskim pozycji albumowych, związanych z osobą i nauczaniem Ojca Świętego Jana Pawła II.


W kategorii „TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” nominacje otrzymali:

Redakcja tygodnika „Idziemy” za stworzenie nowoczesnego tygodnika opinii, ukazującego integralną wizję człowieka i świata i docierającego z chrześcijańskim przesłaniem do ludzi różnych światopoglądów;

Redakcja „Małego Gościa Niedzielnego” za wieloletnie kształtowanie kolejnych pokoleń młodych czytelników w duchu Ewangelii, a także nowoczesną formułę pisma, trafiającą do dzieci i młodzieży;

Katolickie Radio „Podlasie” za wieloletnią służbę słuchaczom poprzez opisywanie świata w perspektywie Dobrej Nowiny, a także tworzenie miejsca wymiany poglądów i budowanie wspólnoty na wielu płaszczyznach życia społecznego;

Sekcja Polska Radia Watykańskiego za długoletnią owocną pracę rozgłośni, przybliżającą słuchaczom działania Stolicy Apostolskiej i życie Kościoła w świecie;

Laureatem został Zespół twórców filmu „Jan Paweł II. Szukałem was”, wyróżniony za największą produkcję w historii polskiego filmu dokumentalnego o wielkich walorach artystycznych, za ukazanie poprzez dzieło filmowe wyjątkowego miejsca, jakie w historii Kościoła i świata zajmuje Jan Paweł II.

Podczas Gali wyróżniono też Pocztę Polską za upamiętnianie bł. Jana Pawła II na znaczkach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama