Podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim 8 października w Warszawie rozdano tegoroczne nagrody TOTUS, przyznawane w związku z Dniem Papieskim przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Wyróżnienia - w postaci statuetki oraz nagrody pieniężnej - przyznawane są w czterech kategoriach: za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, pracy charytatywnej, propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz działalności medialnej dla upamiętnienia postaci bp. Jana Chrapka.
Na Galę przybyli m.in. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski, abp-senior Tadeusz Gocłowski i biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" nominowani byli:
prof. Stefan Sawicki, znawca i popularyzator twórczości Cypriana Kamila Norwida - za wieloletnią, skuteczną i wielokształtną naukową służbę poezji Cypriana Kamila Norwida – jednemu z największych skarbów polskiej kultury;
Wojciech Wencel - poeta młodszego pokolenia, publicysta- za twórczość poetycką, łączącą w oryginalny sposób chrześcijański uniwersalizm i głębię rozumienia tajemnicy życia z opiewaniem małej ojczyzny, a także twórczą publicystykę;
Laureatem w tej kategorii został Michał Lorenc, kompozytor, wyróżniony za "tworzenie wybitnej muzyki filmowej, a także w szczególny sposób za dzieło „Missa Magna Beatificationis” stworzone w hołdzie błogosławionemu Janowi Pawłowi II”. Lorenc napisał muzykę do ponad 175 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych. Współpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Czeskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej. Jego utwory były wielokrotnie nominowane do wielu nagród w kraju i zagranicą, zdobył m.in. statuetkę "Złotej Kaczki" oraz ,„Czeskiego Lwa” – przyznawanego w Czechach. Jego muzykę usłyszeć można w filmach takich jak "300 mil do nieba", „Psy”, „Różyczka”. Jest także autorem książek dla dzieci.
W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza" nominacje otrzymał o. Ryszard Sierański, zakonnik ze zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej, twórca i lider katolickiej Wspólnoty Dobrego Pasterza. Nominowany za długoletnie zaangażowanie w pracę ewangelizacyjną wśród najbardziej potrzebującej młodzieży oraz stworzenie Wspólnoty Dobrego Pasterza, służącej duchowym potrzebom opuszczonych przez wspólnotę życia i służby;
Nominowane zostało też Muzeum Powstania Warszawskiego, otwarte w roku 2004, wyrónione za pracę edukacyjno-wychowawczą, realizowaną przez Muzeum, a zwłaszcza skuteczne ukazywanie ludziom młodym współczesnego oblicza patriotyzmu.
Laureatem w tej kategorii został ks. Andrzej Augustyński, zakonnik ze zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a’Paolo. Jest inicjatorem powstania i przewodniczącym działającego od 18 lat Stowarzyszenia "Siemacha" w Krakowie - organizacji pożytku publicznego, wspomagającej rozwój dzieci i młodzieży w 24 placówkach w Krakowie i w Polsce. Sieć tych placówek opiekuńczo-wychowawczych kontynuuje tradycje "Domu schronienia i dobrowolnej pracy dla biednych i opuszczonych chłopców" założonego w XIX w. w Krakowie przez ks. Kazimierza Siemaszko. Ks. Augustyński jest również prezesem Zarządu Fundacji Rozwoju Społecznego DEMOS i przewodniczącym Komisji ds. Wychowania Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Krakowskiej. W 2004 r. był członkiem zespołu ekspertów UNESCO, pracującego w Norymberdze nad zagadnieniami przeciwdziałania rasizmowi.
W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" nominowano Jacka Moskwę, dziennikarza i publicystę, wieloletniego korespondenta z Rzymu i Watykanu m.in. dla TVP, Polskiego Radia, „Rzeczpospolitej”. Nominowany został za aktywność publicystyczną i pisarską, poświęconą popularyzacji życia i dzieła Jana Pawła II, a w szczególności czterotomową biografię „Droga Karola Wojtyły”.
Janusz Poniewierski, wieloletni redaktor „Znaku” i współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, kompetentny propagator życia i nauczania Jana Pawła II, otrzymał nominację za ważne książki o życiu i nauczaniu Jana Pawła II, oraz umiejętne łączenie głębi przesłania z lekkością stylu.
Marek Zając, dziennikarz, publicysta, katolicki działacz społeczny i wykładowca Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera - nominowany za dorobek dziennikarski i publicystyczny poświęcony pontyfikatowi Jana Pawła II. Dwumiesięcznik „Społeczeństwo” , ukazująca się od 1995 r. polska mutacja włoskiego czasopisma „La Società”. Nominowane za ukazywanie zasad i wartości chrześcijańskich oraz ich znaczenia dla życia społecznego, inspirowane treściami encykliki Centesimus annus.
Laureatem zostało Wydawnictwo „Biały Kruk” z Krakowa, założone i kierowane przez Leszka Sosnowskiego, specjalizujące się w edycjach albumowych. Nominowane za dokonania edytorskie Wydawnictwa, szczególnie udostępnianie wartościowych i na wysokim poziomie edytorskim pozycji albumowych, związanych z osobą i nauczaniem Ojca Świętego Jana Pawła II.
W kategorii „TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” nominacje otrzymali:
Redakcja tygodnika „Idziemy” za stworzenie nowoczesnego tygodnika opinii, ukazującego integralną wizję człowieka i świata i docierającego z chrześcijańskim przesłaniem do ludzi różnych światopoglądów;
Redakcja „Małego Gościa Niedzielnego” za wieloletnie kształtowanie kolejnych pokoleń młodych czytelników w duchu Ewangelii, a także nowoczesną formułę pisma, trafiającą do dzieci i młodzieży;
Katolickie Radio „Podlasie” za wieloletnią służbę słuchaczom poprzez opisywanie świata w perspektywie Dobrej Nowiny, a także tworzenie miejsca wymiany poglądów i budowanie wspólnoty na wielu płaszczyznach życia społecznego;
Sekcja Polska Radia Watykańskiego za długoletnią owocną pracę rozgłośni, przybliżającą słuchaczom działania Stolicy Apostolskiej i życie Kościoła w świecie;
Laureatem został Zespół twórców filmu „Jan Paweł II. Szukałem was”, wyróżniony za największą produkcję w historii polskiego filmu dokumentalnego o wielkich walorach artystycznych, za ukazanie poprzez dzieło filmowe wyjątkowego miejsca, jakie w historii Kościoła i świata zajmuje Jan Paweł II.
Podczas Gali wyróżniono też Pocztę Polską za upamiętnianie bł. Jana Pawła II na znaczkach.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.