W Kościele brazylijskim kończy się dziś Tydzień Życia. W swojej tematyce nawiązywał on do Kampanii Braterstwa poświęconej „życiu, ludzkiej ekologii i środowisku naturalnemu”. Jutro w Brazylii obchodzony będzie „Dzień Poczętego Życia”, a zarazem „Dzień prawa do życia”.
Komisja Episkopatu ds.życia i rodziny przygotowała i rozesłała do wszystkich wspólnot Kościoła materiały pomocnicze do nabożeństw oraz spotkań grup rodzinnych. W tegorocznej refleksji o wartości ludzkiego życia odwoływano się do nauczania bł. Jana Pawła II z adhortacji apostolskiej Familiaris consortio, gdzie Papież stwierdzał, że rodzina i życie są dwoma wielkimi filarami Kościoła.
Ks. Rafael Fornasier z komisji episkopatu ds. życia i rodziny uważa, że tegoroczny Tydzień Życia przygotowuje chrześcijan do zbliżającej się ponownej dyskusji Sądu Najwyższego odnośnie do zmiany prawa w kwestii aborcji dzieci z wrodzonymi chorobami. Według niego oczekuje się, że ta decyzja Sądu Najwyższego może być otwarcie na legalizację aborcji w Brazylii. „Nie negujemy praw kobiety, lecz niech one nie będą ponad prawem rodzącego się życia” – podkreślił ks. Fornasier.
Tydzień Życia był także konkretną odpowiedzią na apel zawarty we „Wskazaniach Ogólnych Akcji Ewangelizacyjnej Kościoła w Brazylii”, w których podkreśla się konieczności promocji życia.
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił chrztu 21 dzieciom watykańskich pracowników.
"Tu chodzi o całkowicie nowe życie, o dar życia, które przetrwa całą wieczność”.
Zgodnie z dawnym zwyczajem w Polsce do 2 lutego można oglądać szopki w świątyniach i śpiewać kolędy.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.