W Fuldzie w środkowych Niemczech rozpoczęła się jesienna sesja plenarna niemieckiego episkopatu. Uczestniczy w niej 68 hierarchów. Głównym tematem trzydniowych obrad jest ostatnia wizyta Benedykta XVI w Niemczech.
Podczas uroczystej Eucharystii w katedrze przy grobie św. Bonifacego, patrona Niemiec, został zaprezentowany utwór, który biskupi podarowali Papieżowi pod koniec jego pielgrzymki.
„Non quia dominamur”, czterominutowe opracowanie hasła prymicyjnego, które w 1951 r. wybrał sobie ks. Joseph Ratzinger. Utwór skomponował Christian Heiß, były członek chóru chłopięcego z Ratyzbony, którego dyrektorem był wówczas ks. Georg Ratzinger, brata Papieża.
W homilii przewodniczący niemieckiego episkopatu abp Robert Zollitsch zwrócił uwagę na potrzebę jedności całego Kościoła z Ojcem Świętym. Abp Zollitsch przestrzegł jednocześnie przed pochopnym lub błędnym interpretowaniem papieskich przemówień. Niedawna wizyta Benedykta XVI w Niemczech to główny temat jesiennej sesji plenarnej w Fuldzie. Biskupi chcą przeanalizować wszystkie papieskie wystąpienia, w szczególności kwestię ekumeniczną oraz zachętę Benedykta XVI do większego dystansu wobec świata. Przemówienie to wywołało w Niemczech debatę o sensie praktykowanego tutaj podatku kościelnego.
Oprócz analizy papieskiej pielgrzymki biskupi zajmą się trudnym duszpasterskim tematem rozwiedzionych, którzy ponownie zawarli cywilne małżeństwa i chcą przystąpić do komunii. W Fuldzie zostaną też wybrani nowi przewodniczący 14 komisji oraz nowy wiceprzewodniczący episkopatu.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.