Czas sakralnych analfabetów

– Trudno stworzyć sacrum w zimnych, betonowych wnętrzach kościołów – mówi prof. Szczepan Baum.

Koncepcja zespołu, którym kierował, otrzymała najwyższą ocenę w konkursie na projekt świątyni bł. Jana Pawła II w Gdańsku. Wyłoniona spośród czterech złożonych prac, będzie podstawą do opracowania ostatecznego projektu. Obecny wymaga jeszcze wielu poprawek, o których mówił podczas rozstrzygnięcia konkursu metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
 

Czas sakralnych analfabetów   Andrzej Urbański/ GN Profesor Szczepan Baum, szef grupy architektonicznej, która zwyciężyła w konkursie na najlepszy projekt nowej świątyni poświeconej bł. Janowi Pawłowi II. Andrzej Urbański: Co jest najważniejsze podczas budowania świątyni?

Prof. Szczepan Baum: – To bardzo trudne do zdefiniowania, m.in. dlatego, że każdy człowiek ma swoje indywidualne podejście do sacrum. W każdym kościele powinniśmy wyczuwać atmosferę, która pozwala na modlitwę indywidualną oraz zbiorową. Pogodzenie tych obydwu zagadnień nie jest łatwe. Ważne jest, abyśmy mogli w świątyni modlić się i wyciszyć. Dodatkową trudnością jest stworzenie poczucia wspólnoty. Szczególnie w dużych przestrzeniach wymaga to wielkiego wyczucia. W architekturze zachodzą kolejne przemiany. Odchodzimy od postmodernizmu, przewagę zaczyna mieć styl prosty, który nie do wszystkich przemawia. Trzeba zauważyć, że przy projektowaniu w wielu współczesnych kościołach popełniono dużo błędów. Przede wszystkim nie trzymano się ustalonych na początku założeń. Zmieniano koncepcje wystroju wnętrz, chaotycznie dodawano przypadkowe „arcydzieła” z taniego plastiku. Nowoczesne kościoły nie zachęcają ludzi do modlitwy i skupienia, bo są zbyt przestronne i źle wyposażone. Często wynika to z braku funduszy. A przecież każda świątynia oddziałuje nie tylko bryłą i sylwetą, na które architekt, niestety, przede wszystkim zwraca uwagę, ale wnętrzem. Gdy patrzymy na kościoły historyczne, stare i zabytkowe, to one oddziałują właśnie tym, co mają w środku. Za to je cenimy. Współcześni architekci jakby o tym zapominali. Wyposażenie nowych świątyń jest dziś bardzo często przypadkowe. I do tego uzupełniane w sposób nieskoordynowany.

Jaka definicja sacrum jest Panu najbliższa? Czy wnętrze i poczucie sacrum powinny stanowić jedno, uzupełniać się?

– Sacrum to przede wszystkim możliwość modlitwy we wnętrzu oraz atmosfera, która temu sprzyja. Przyglądając się przepięknej bazylice św. Mikołaja w Gdańsku, można poczuć prawdziwe miejsce modlitwy. Na szczęście kościół nie został zniszczony w czasie wojny i dlatego możemy podziwiać jego wielokulturowość i wielowymiarowość dzieł sztuki. Są w nim elementy gotyckie, barokowe, rokokowe. Ten kościół w całości jest arcydziełem. Nic dziwnego, powstawał przez wieki. Każdy ołtarz jest wspaniałym przykładem zaangażowania twórcy. Wiele cudownych i bardzo cennych obrazów przetrwało do dziś. Przy tworzeniu współczesnych świątyń potrzebna jest spójność. Powinny powstawać w sposób całościowy. Realizowane od początku do końca, z maksymalną konsekwencją.

Dlaczego dzisiaj nie buduje się świątyń na miarę bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku?

– Pozostawię to bez odpowiedzi. Jedno jest pewne, właśnie do takich wnętrz lubią przychodzić ludzie, którzy mają wyrobione poczucie smaku i piękna oraz większe wymagania estetyczne. W takich właśnie wnętrzach chętnie spotyka się inteligencja gdańska.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • GDAŃSZCZANIN
  30.09.2011 09:58
  KLOCEK A NIE KOŚCIÓŁ. Z SERII ŚW. JÓZEF W GDYNI GRABÓWKU, TEŻ "FACHOWCA" PROF. TARASZKIEWICZA JAK ZASPA "OPATRZNOŚĆ BOŻA" JAK NMP W GDYNI ŚWIĘTOJAŃSKA JAK ŚW. JÓZEF NA PRZYMORZU A WCZEŚNIEJSZE DOTKNIĘTE SOCJALIZMEM I MEGALOMANIĄ KOŚCIOŁA I TWÓRCÓW, DZIEŁA WYBITNYCH "TWÓRCÓW" I TAK "BOŻE CIAŁO" NA MORENIE ORAZ "MBN POMOCY" BRĘTOWO MOŻNA WYLICZAĆ WIELE NASTĘPNYCH. JAK ZNAM PROFESORA SZCZEPANA BAUMA "TO NIE JEST DZIEŁO PANA PROFESORA" TYLKO JEGO ZESPOŁU KTÓRY GO MŁODOŚCIĄ, NIE WIEM CZY PRAKTYKUJĄCYCH ARTYSTÓW - ARCHITEKTÓW ZDOMINOWAŁ. PRZEDSTAWIAMY COS OPINII O CZYM NIEWIELE WIEMY. JAKI JEST PROGRAM DLA OPRACOWANIA PROJEKTU ILE LUDZI BĘDZIE TAM MIESZKAĆ I ILE BĘDZIE CHODZIŁO DO KOŚCIOŁA ZWAŻYWSZY LAICYZACJE I 30% UDZIAŁ WIERNYCH W MSZY SW. I WIELE WIELE INNYCH ASPEKTÓW. A SWOJA DROGA WSPÓŁCZUJE ZARZĄDCY BUDYNKU ZRZUCANIA ŚNIEGU W CZASACH OBFITYCH OPADÓW a MOZE JAKAŚ KOPIA SOLIDNEGO KOŚCIOŁA. NEOGOTYK NIE WSTYDZIŁ SIĘ GOTYKU. NIE WIEM CZY TO CO BUDUJEMY KTOŚ BĘDZIE CHCIAŁ NAŚLADOWAĆ CZY SIĘ TYM INSPIROWAĆ .
  KTOŚ PRÓBUJE NAŚLADOWAĆ NIEUDOLNIE Le Corbusier – Kaplica Notre-Dame du Haut w Ronchamp
  http://cudaswiata.archeowiesci.pl/2008/08/le-corbusier-kaplica-notre-dame-du-haut-w-ronchamp/
  ABO INNY OPERE - Sydney Opera House CHYBA NIE O TO CHODZI
  PANOWIE ARCHITEKCI I INWESTORZY STAĆ WAS NA WIĘCEJ. JAN PAWEŁ II NA TO ZASŁUGUJE NO MI PARAFIA.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7