Ok. 35 tys. osób wzięło udział w 29. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę. Hasłem dwudniowego spotkania były słowa: „W komunii z Bogiem – solidarni z Królową Polski”.
Wygłoszoną na jasnogórskim szczycie homilię abp Sławoj Leszek Głódź poświęcił wielu aktualnym problemom społecznym, m.in. pracy, bezrobociu, emigracji zarobkowej, czy przemianom społeczno-gospodarczym w Polsce. „Jakże często system oparty na prymacie ekonomii burzy społeczny ład, wprowadza niepokój o jutro w wielu polskich domach. Czyż jego pochodną nie jest powiększające się rozwarstwienie, wręcz społeczny podział na biednych i bogatych?” – pytał metropolita gdański.
Abp Głodź podkreślił, że polskiej polityce potrzebny jest dopływ świeżych sił, zwycięstwo uczciwości oraz spójność między deklaracjami a czynami. „Polityka polska, jeśli nie chce przegrać Polski, musi wrócić do jasnych klarownych reguł. Węgrzy dali taki przykład w ostatnich miesiącach. Do świata takich wartości, jak uczciwość, prawda, prymat zasad moralnych” – wołał metropolita.
Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę była okazją do dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II oraz modlitwą o właściwe wykorzystanie daru wolność i demokracji.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.