„Rodzice mają obowiązek troszczyć się, upominać, przypominać, kochać i wymagać. Młodzi powinni przyjąć życzliwe upominanie” – mówił metropolita katowicki abp Damian Zimoń 4 września br. do uczestników Powakacyjnego Archidiecezjalnego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, którzy po brzegi wypełnili katedrę Chrystusa Króla w Katowicach.
Obecni byli obaj biskupi pomocniczy Gerard Bernacki i Józef Kupny oraz moderator generalny Ruchu, ks. Adam Wodarczyk.
Pozdrawiając zgromadzone w świątyni rodziny i młodzież uczestniczącą w Ruchu Światło-Życie metropolita katowicki przypomniał, że on sam i biskupi pomocniczy spotykali się z nimi już w czasie wakacyjnych dni wspólnoty podczas poszczególnych turnusów. „Były to radosne spotkania. Tak głęboko przeżywanej Eucharystii nie mamy na co dzień” – powiedział abp Zimoń. Nawiązując do odczytanego w czasie Mszy św. fragmentu Ewangelii i zbliżającego się Tygodnia Wychowania, kaznodzieja zwrócił uwagę, że dzisiaj rodzice mają niejednokrotnie mniej czasu i mniej możliwości wychowawczego oddziaływania niż dawniej. Przytoczył historię angielskiej nastolatki, która rozpłakała się na widok polskiej matki zatroskanej o dobre wychowanie córki. „Dzieci są dziś opuszczone i nieprzygotowane do życia” – zwrócił uwagę. „Rodzice mają obowiązek troszczyć się, upominać, przypominać, kochać i wymagać. Młodzi powinni przyjąć życzliwe upominanie” – wskazywał.
Odwołując się do hasła Tygodnia Wychowania podkreślił, że wszyscy musimy wychowywać. Przypomniał też rolę samowychowania oraz zadania, jakie stoją w dziedzinie wychowywania przed kościelnymi ruchami i stowarzyszeniami.
Metropolita katowicki zacytował słowa, które w czasie Światowych Dni Młodzieży w Madrycie powiedział po polsku Benedykt XVI. Za najważniejsze przesłanie papieskie z Madrytu uznał apel: „Nie zatrzymujcie Chrystusa dla siebie”. Dziękując uczestnikom Dnia Wspólnoty za tak liczne uczestnictwo, wskazał, że po jego zakończeniu wrócą do swoich środowisk, aby dawać świadectwo, dzielić się Chrystusem.
Zgromadzeni w katowickiej archikatedrze członkowie Ruchu Światło-Życie wysłuchali również świadectw uczestników tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.
Abp Zimoń odsłonił i poświęcił w katedrze tablicę upamiętniającą postać Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, kapłana diecezji katowickiej, inicjatora Krucjaty Wstrzemięźliwości, założyciela Ruchu Światło-Życie i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, wychowawcy dzieci i młodzieży, duszpasterza rodzin. Tablicę w 90. rocznicę urodzin ks. Blachnickiego ufundowali śląscy posłowie, wychowankowie Ruchu Światło Życie.
Podczas tegorocznych wakacji członkowie Ruchu Światło-Życie z archidiecezji katowickiej uczestniczyli w 65 turnusach rekolekcji zorganizowanych w 23 ośrodkach. Łącznie wzięło w nich udział 3 600 osób, w tym ok. 1 500 młodzieży. Rekolekcje prowadziło 65 księży.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.