Nie istnieje żadne „prawo do umierania”, ale prawo do umierania w sposób godny, gdy śmierć następuje z przyczyn naturalnych. Przypomnieli o tym katoliccy adwokaci Argentyny w związku z projektem ustawy o tzw. godnej śmierci, która de facto legalizowałaby eutanazję.
W specjalnej deklaracji Korporacja Adwokatów Katolickich zwraca uwagę, że godna śmierć polega na odchodzeniu w wewnętrznym spokoju i zgodzie z naturą, bez niepotrzebnych cierpień i bez sztucznego przyspieszania zgonu. Służy temu bliskość i opieka ze strony rodziny, gdzie ważnym duchowym czynnikiem jest relacja z Bogiem.
Argentyńscy adwokaci zaznaczają, że osobie umierającej powinno się oszczędzić cierpień związanych z uporczywym podtrzymywaniem przy życiu, zwłaszcza gdy jej stan nie rokuje żadnych nadziei, a używane środki są nieproporcjonalne. Nie oznacza to żadną miarą przyzwolenia na działania motywowane mentalnością eutanazyjną, jak przerwanie sztucznego nawadniania czy żywienia osób znajdujących się w długotrwałej śpiączce. Natomiast poparciem katolickiego środowiska prawniczego cieszy się tzw. opieka paliatywna, czyli łagodzenie cierpienia osób terminalnie chorych.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.