Co to znaczy godnie umierać?

Nie istnieje żadne „prawo do umierania”, ale prawo do umierania w sposób godny, gdy śmierć następuje z przyczyn naturalnych. Przypomnieli o tym katoliccy adwokaci Argentyny w związku z projektem ustawy o tzw. godnej śmierci, która de facto legalizowałaby eutanazję.

W specjalnej deklaracji Korporacja Adwokatów Katolickich zwraca uwagę, że godna śmierć polega na odchodzeniu w wewnętrznym spokoju i zgodzie z naturą, bez niepotrzebnych cierpień i bez sztucznego przyspieszania zgonu. Służy temu bliskość i opieka ze strony rodziny, gdzie ważnym duchowym czynnikiem jest relacja z Bogiem.

Argentyńscy adwokaci zaznaczają, że osobie umierającej powinno się oszczędzić cierpień związanych z uporczywym podtrzymywaniem przy życiu, zwłaszcza gdy jej stan nie rokuje żadnych nadziei, a używane środki są nieproporcjonalne. Nie oznacza to żadną miarą przyzwolenia na działania motywowane mentalnością eutanazyjną, jak przerwanie sztucznego nawadniania czy żywienia osób znajdujących się w długotrwałej śpiączce. Natomiast poparciem katolickiego środowiska prawniczego cieszy się tzw. opieka paliatywna, czyli łagodzenie cierpienia osób terminalnie chorych. 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11