Tysiące pielgrzymów z całej Polski przybyło w czwartek wieczorem w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. "Teraz bezbożni stanowią prawa" - stwierdził w homilii bp Józef Zawitkowski.
Spotkanie przebiegało pod hasłem „Błogosławiony Janie Pawle II módl się za nami”. Uczestnicy pielgrzymki wysłuchali fragmentów homilii Jana Pawła II wygłoszonej 4 czerwca 1997 r. w Kaliszu, a na telebimach mogli oglądać obraz z tej wizyty papieskiej. Przed obrazem św. Józefa modlono się w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
Na początku Mszy św., której przewodniczył Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy diecezji łowickiej, nastąpiło przekazanie relikwii bł. Jana Pawła II ofiarowanych przez kard. Stanisława Dziwisza.
W homilii bp Zawitkowski podkreślał, że Jan Paweł II był wielkim obrońcą życia i godności człowieka. Ocenił przy tym, że Polacy zapomnieli o Papieżu i nie wypełniają jego testamentu. "Polacy mają krótką pamięć. Zapomnieliśmy Papieża, wielkiego obrońcę życia i godności człowieka. Janie Pawle błogosławiony jak się to wszystko w tej Polsce zmieniło. Teraz bezbożni stanowią prawa" - mówił.
Biskup ubolewał nad tym, że w Polsce nie broni się życia. "To mówi Pan: nie zabijaj nigdy i nikogo, a Wy dyskutujecie Panowie o aborcji i eutanazji. Wy, którzy uczyniliście z nienarodzonych największy holokaust w historii świata. Obrońcy życia jesteście, czy barbarzyńcy? Nie będę wyliczał polskich grzechów przeciwko życiu, bo się wstydzę św. Józefa i Matki Boskiej, wstydzę się bł. Papieża, którego krew stoi na ołtarzu" - wołał.
"Brońcie życia swoim życiem, brońcie każdego życia, brońcie choćby strzępów życia, bo rozdziobią nas kruki i wrony i będziemy szukać śladu człowieka na oskalpowanej ziemi – apelował bp Zawitkowski. – Boję się ludzi bez sumienia, boję się ludzi podłych, rozumnych, ale barbarzyńców. Pozwólcie nam uczciwie żyć, modlić się spokojnie i pracować aż do końca naszych sił" – mówił kaznodzieja.
Zaznaczył, że w Kaliszu w sposób szczególny brzmią słowa wypowiedziane przez Papieża w obronie życia. "Ciesz się Matko Polsko, tak piękne dzieci rodząca. Ale kiedy to się stanie? Kiedy naród zmądrzeje, kiedy Polacy zmądrzeją i zaczniemy walczyć miłością. Brońcie życia za cenę swojego życia" – apelował bp Zawitkowski.
Po komunii św. bp Stanisław Napierała zawierzył św. Józefowi życie nienarodzonych i rodziny, a także rządzących.
W swoim przemówieniu ordynariusz kaliski ubolewał, że we współczesnym świecie jest moda na życie bez Boga. "Nic nie zrobicie bez Boga. W każdym wieku próbują bez Boga, ale to się tak kończy, jak skończyło się w zeszłym wieku, tyle milionów ludzi zamordowanych. Nie wolno ciągle powtarzać tych samych błędów" – przestrzegał.
Bp Napierała zwrócił się też do parlamentarzystów, aby stanowili prawo zgodne z Bożymi przykazaniami. „Mamy obowiązek do Was zwracać się, abyście nie stanowili ustaw, które są przeciwko życiu. Dobrze, żeście odrzucili projekt, który dopuszczałby, że można zabijać ludzi do 12 tygodnia życia. To jest morderstwo” – podkreślił.
„Polacy nie wolno nam takich projektów popierać. Nie wolno takich ludzi wybierać. Wy macie pomóc człowiekowi, a nie zabijać, żeby rozwiązać jakieś inne problemy, a jak nie potraficie nie bierzcie władzy” – wołał ordynariusz diecezji kaliskiej.
„Trzeba się nawrócić. Nie wolno iść tą drogą cywilizacji śmierci, jak mówił Jan Paweł II. Trzeba to zmienić. Jest XXI wiek. Trzeba jakiegoś postępu, a nie wkraczać w ciemności sięgające do starożytności, bo przecież wtedy mordowano ludzi niepotrzebnych” – zaznaczył hierarcha.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).