Tysiące młodych ludzi uczestniczyło w sobotę wieczorem w mszy świętej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Była ona kulminacyjnym punktem Dnia Młodzieży podczas odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej.
Odprawiali ją kapłani wyświęceni w 2011 roku, a przewodniczył biskup Jan Szkodoń. Po mszy wierni wysłuchali premierowej prezentacji "Oratorium o świętym Franciszku", inspirowanego autentycznymi tekstami św. Franciszka z Asyżu.
Wcześniej młodzież uczestniczyła w Drodze Krzyżowej. Odbyło się też nabożeństwo, po którym młodzi wierni przeszli w procesji światła, trzymając w dłoniach zapalone świece.
W niedzielę w kalwaryjskim sanktuarium odbędzie się zwieńczenie uroczystości odpustowych. Dróżkami Kalwaryjskimi przejdzie radosna procesja Matki Bożej Wniebowziętej. Przed bazyliką odprawiona zostanie suma pontyfikalna, której przewodniczył będzie kardynał Stanisław Dziwisz.
Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z sanktuarium wybudowano Dróżki Męki Pańskiej. Uroczystości odpustowe w Kalwarii Zebrzydowskiej organizowane są od początku istnienia klasztoru. Szczególną oprawę otrzymały po II wojnie światowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.