Madryt: Wolontariusze w akcji

30 tys. wolontariuszy, w tym ok. 2 tys. skautów europejskich oraz niemal wszystkie służby miejskie pracują przy organizacji 26-go Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie

Do miasta dotarła już spora część pielgrzymów, którzy przez najbliższe dni będą uczestniczyć w katechezach, wydarzeniach kulturalnych i spotkaniach z Benedyktem XVI. Pierwsze godziny przyniosły wiele problemów z zakwaterowaniem grup czy ich wyżywieniem, ale wszyscy mają nadzieję, że czas spędzony w Madrycie stanie się okazją do duchowej odnowy.

Wśród polskich wolontariuszy jest m.in. Agata Gąsiorowska, która do Madrytu przyjechała autostopem. Jak powiedziała w rozmowie z KAI pomysł na takie pokonanie trasy pojawił się na forum ŚDM. Agata postanowiła skorzystać z propozycji i jak podkreśliła nie żałuje. „Dzięki takiemu sposobowi jazdy można zwiedzić wiele krajów, poznać ciekawych ludzi i kulturę różnych narodów” - stwierdziła wolontariuszka.


Wśród wolontariuszy jest także 2 tys. skautów należących do Federacji Skautingu Europejskiego. Młodzi mieszkają na terenie kampusu Uniwersytetu Juana Carlosa. Zbudowano tam specjalny obóz z osobnymi namiotami dla dziewcząt i chłopców reprezentujących 21 krajów. Obecność skautów różnych narodowości, w tym ok. 400 z Polski, symbolizują powiewające w obozie flagi narodowe. Na terenie obozu wyznaczono miejsca na kaplice dla poszczególnych krajów, gdzie można sprawować Mszę św. w swoim języku.

Katarzyna Kieler z Warszawy, naczelniczka w organizacji Skauci Europy, powiedziała że ich zadanie podczas ŚDM to po prostu służba na „różnych frontach”, od wydawania posiłków, przez wskazywanie drogi, pomoc na parkingach.Inny z polskich wolontariuszy pracuje na infolinii w Hiszpańskim Komitecie Organizacyjnym ŚDM. Radek przyznaje, że telefonów i zapytań w formie elektronicznej jest wiele.Hiszpański Komitet Organizacyjny korzysta z pomocy ok. 30 tys. osób z całego świata, w tym ok. 1,4 tys. Polaków.

W pełnej gotowości są także służby miejskie Madrytu. Główne ulice miasta, szczególnie te prowadzące do miejsc, w których odbywać się będą spotkania z Bendyktem XVI, są dokładnie posprzątane i udekorowane flagami z logo ŚDM. Na stacjach metra umieszczono duże postery z najważniejszymi informacjami o komunikacji miejskiej. Kolej podmiejska nadaje komunikaty po hiszpańsku, angielsku i francusku, iż w najbliższych dniach, w związku z obchodami ŚDM, pociągi kursować będą częściej niż zwykle.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5