Tłumy Polaków wzięły udział w spotkaniu polonijnym, które odbyło się 17 sierpnia w kościele pw. Concepción Real de Calatrava w Madrycie. Na spotkanie przybyli Polacy uczestniczący w Światowym Dniu Młodzieży a mieszkający poza krajem. Nie zabrakło też przedstawicieli organizacji polonijnych działających w Hiszpanii.
W spotkaniu wzięli udział również polscy biskupi: kard. Stanisław Dziwisz, bp Henryk Tomasik i bp Wojciech Polak. Na spotkanie polonijne Rada Episkopatu Polski ds. Polonii oraz Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży zaprosiły przede wszystkim grupy Polaków mieszkających poza ojczyzną a uczestniczących w ŚDM w Madrycie oraz przedstawicieli stowarzyszeń polonijnych działających w Hiszpanii.
Wybrany na miejsce spotkania kościół pw. Concepción Real de Calatrava okazał się zbyt mały. Nie wszystkim udało się wejść do wnętrza świątyni. Przyjechały grupy Polaków z Francji, Boliwii, USA, Białorusi, Australii, Niemiec, Kanady, Kazachstanu, Danii, Szwecji, Anglii i Belgii. Prócz tego do świątyni przybyli młodzi Polacy z kraju.
Odpowiadając na pytania młodych kard. Dziwisz podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży zrodziły się z miłości. „Ojciec Święty miał wielką miłość do Boga, a w tej miłości miłość do człowieka, zwłaszcza do młodych. Zawsze starał się odpowiadać na ich pytania i potrzeby” - mówił metropolita krakowski. Jak stwierdził, Jan Paweł II starał się zrobić wszystko, by młodzież nie rozeszła się z Kościołem.
Jak dodał świat walczy o młodych. „Każdy z was ma pytania, także krytyczne, wobec Kościoła, jego przedstawicieli. Szukajcie słusznych odpowiedzi. Odpowiedzią papieża był zawsze Jezus Chrystusa” – podkreślił metropolita krakowski.
Zwracając się bezpośrednio do młodych mieszkających poza Polską hierarcha zwrócił uwagę na wartość patriotyzmu. Jak podkreślił miłować ojczyznę to także sprawa religijna.
Apelował jednocześnie, by do wspólnego „skarbca Zachodu” wnosić wartości, których mamy tak wiele w Polsce.
Zapytany czy istnieje możliwość, by Światowy Dzień Młodzieży odbył się w Polsce kard. Dziwisz podkreślił, ze to zależy od młodzieży. „Myślę, że trzeba o tym pomyśleć” - przyznał metropolita krakowski. Jego zdaniem takie spotkanie mogłoby się odbyć np. w Poznaniu.
Na zakończenie spotkania młodzież poprosiła kard. Dziwisza, by poświecił wielką biało-czerwoną flagę z napisem „Thank You” („Dziękujmy”) i wizerunkiem Jana Pawła II. Hierarcha prosił młodzież, by zabierała ze sobą flagi na spotkanie z papieżem, by nasza obecność byłą tam dobrze zaznaczona.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).