Dziś ukoronowanie pielgrzymkowego szczytu

Na Jasnej Górze dziś ukoronowanie pielgrzymkowego szczytu. Wejścia poszczególnych grup rozpoczęły się już o godz. 6.00 i potrwają do wieczora. Już przybyło ok. 15 tys. pątników, w tym pielgrzymki: siedlecka, płocka, warszawska akademicka, zamojska i lubelska.

W 70. rocznicę śmierci św. Maksymiliana Kolbego dzisiejsi pątnicy szczególnie dziękują za życie i odwagę tego jasnogórskiego pielgrzyma. „To jest wyjątkowy dzień, do którego przygotowywaliśmy się przez 9 dni pielgrzymki, wspominaliśmy jego męczeńską śmierć, w jego duchu staraliśmy się przeprowadzać konferencje, katechezy podczas tej drogi, tak aby ten dzień przeżyć w oddaniu, tak jak Maksymilian oddawał się Jej przez całe życie”, powiedział jeden z księży przewodników Warszawskiej Akademickiej Metropolitalnej Pielgrzymki Pieszej.

Pielgrzymi dziękowali w drodze za błogosławionego Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Niektóre grupy podejmowały szczególne inicjatywy, np. lubelscy pątnicy dołączyli do akcji „Biblia dla Haiti”. - Naszym hasłem były słowa nawiązujące do spotkania młodych w Madrycie `Mocni w wierze`, wierzyć to też wiedzieć, dlatego poznawaliśmy Biblię i rozprowadzaliśmy katechizmy dla młodzieży Youcaty, a za zebrane pieniądze kupimy Pismo Święte dla młodych Haitańczyków – powiedział kierownik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak.

Zamojscy pątnicy modlili się w drodze za powodzian i na pomoc dla nich zebrali ponad 6 tys. zł.

Jako pierwsza weszła dziś 31. Piesza Pielgrzymka Podlaska. Pątnicy wstali o 3.30, a w drogę wyruszyli o 4.15 z Mirowa, ok. 8 km od Częstochowy. „To już taka tradycja od tylu, tylu lat, więc nikt nawet nie pyta dlaczego, wszyscy z radością wstają i wędrują”, powiedział ks. Piotr Wojdat, przewodnik pielgrzymki.

W 30. Jubileuszowej Pieszej Pielgrzymce Płockiej szło w tym roku 1,4 tys. osób w 11 grupach. Pielgrzymka pokonała 284 km. Szło 24 księży, 28 kleryków i 8 sióstr zakonnych. „Pielgrzymowało się znakomicie, ponieważ obchodziliśmy w tym roku mały jubileusz. Chodzimy na Jasną Górę z Płocka od 30 lat. Wcześniej nasi księża, nasi wierni przez wiele lat byli włączeni w Pielgrzymkę Warszawską, od 30 lat jesteśmy samodzielni, dzisiaj świętujemy nasz jubileusz. Więc duchowo jesteśmy bardzo entuzjastyczni, podniesieni”, powiedział ks. Jarosław Tomaszewski, przewodnik płockich grup.

31. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna wędrowała pod hasłem: „Łaski pełna”, a uczestniczyło w niej 4 tys. osób. To pielgrzymka przede wszystkim studentów uczelni warszawskich, ale dołączają także uczniowie szkół średnich i gimnazjów. - Pielgrzymowało się wspaniale, choć doświadczyliśmy wielu trudnych chwil na naszej drodze, nigdy nie przeżyliśmy takich burz, jak w tym roku. Te burze chciały nas troszeczkę zniechęcić, ale jesteśmy, przyszliśmy, pokonaliśmy i Pan Bóg okazał nam wielką łaskę, mamy piękną pogodę na wejście – zauważył ks. Jacek Siekierski, przewodnik. Dodał, że w tym roku po raz pierwszy pielgrzymce towarzyszyła internetowa relacja z trasy. Cały czas można było obserwować na stronie pielgrzymki przejścia. - Codziennie wchodziło ponad 30 tys. ludzi na tę wirtualną pielgrzymkę. Co nas cieszy najbardziej, że duża część pielgrzymowała z Chin, Nowej Zelandii, Australii, Stanów Zjednoczonych, Filipin, Konga, Peru - to są kraje, które się logowały na naszej stronie, to jest niesamowite, że cały świat z nami pielgrzymował - podkreślił ks. Siekierski.

Pielgrzymi z Siedlec, Płocka, Warszawy i Łomży wzięli udział we Mszy św. odprawionej o godz. 9.00 na Szczycie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Libera, ordynariusz płocki. - Dziś w XXI wieku ze wszystkich stron Polski podążają tysiące do tronu naszej Matki, ten fenomen pielgrzymowania jest charakterystycznym rysem polskiej religijności, wy kontynuujecie te tradycję, zauważył kaznodzieja. Bp Libera podkreślił, że przybywając tutaj pielgrzymi pokonali słabości ducha i ciała i zachęcał, by teraz z wielką śmiałością wszystko złożyć Matce.

W nawiązaniu do dzisiejszej Ewangelii bp Libera apelował, by pątnicy padli na kolana przed Jezusem i błagali o ulitowanie nad Polską. - W narodzie polskim zadomowił się duch podziału, duch prywaty, nie potrafimy ze sobą rozmawiać. W mediach podważa się normy moralne wynikające z Dekalogu, ośmiesza sakrament małżeństwa, w blasku reflektorów, przed telewizyjnymi kamerami spacerują geje i lesbijki, parlament przymierza się do legalizacji związków tej samej płci. Powiedzcie Jezusowi, że zły duch dręczy polski naród i jak owa Kananejka z dzisiejszej Ewangelii wołajcie `Jezusie, Synu Dawida ulituj się nad nami` – mówił ordynariusz płocki.

Obok pieszych pielgrzymek diecezjalnych dziś na Jasną Górę wejdą także strażacy i żołnierze. O 15.00 rozpocznie się wejście jubileuszowej 300. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6