Do niedzielnego popołudnia na Jasną Górę przybędzie jeszcze 20 pielgrzymek.
Około dwudziestu pielgrzymek pieszych nadejdzie do niedzielnego popołudnia na Jasną Górę przed przypadającym 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Podczas kulminacji największego "szczytu pielgrzymkowego" przybędą m.in. uczestnicy pielgrzymek ze stolicy i żołnierze.
13 sierpnia do jasnogórskiego sanktuarium zwyczajowo nadchodzą m.in. pątnicy z najodleglejszych części Polski, którzy w drodze do Częstochowy pokonują pieszo ponad 500 km (np. z Koszalina czy Szczecina).
14 sierpnia, dzień przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na Jasną Górę przybywa najwięcej pielgrzymów. Oprócz pieszych pątników rzesze wiernych docierają do Częstochowy samochodami, pociągami i autokarami.
Dzień przed świętem - w tym roku w niedzielę - do Częstochowy dotrą grupy m.in. z Podlasia, diecezji płockiej, Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, diecezji zamojsko-lubaczowskiej, archidiecezji lubelskiej, Pielgrzymki Warszawsko-Praskiej, Pieszej Pielgrzymki Strażaków czy mającej ponad 300-letnią tradycję Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki.
Pielgrzymka ta, nazywana matką polskich pielgrzymek, jest najstarszą i największą z pięciu, jakie co roku organizowane są ze stolicy na Jasną Górę. Jej wejście do sanktuarium (w tym roku o godz. 15.) uznawane jest za ukoronowanie głównego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie.
Tradycja warszawskiej pielgrzymki wiąże się z okresem, gdy na ziemiach ówczesnej Polski w latach 1709-1711 wybuchła epidemia dżumy. Grupa mieszkańców Warszawy wyruszyła wówczas na Jasną Górę, aby uprosić ustanie zarazy. Gdy to nastąpiło, w kolejnym roku warszawiacy poszli dziękować Matce Bożej. W tym roku z tą główną pielgrzymką warszawską do Częstochowy wyruszyło ponad 5 tys. osób.
Blisko 30-letnią tradycję ma Piesza Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego, w której najczęściej bierze udział po kilkuset żołnierzy. W 1991 r. przybyli oni do Częstochowy jako część Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. W 1996 r. dołączyli do nich żołnierze z innych państw. Obok wojskowych maszerują przedstawiciele innych służb mundurowych, m.in. straży granicznej czy służby celnej.
Główne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze odbędą się w poniedziałek. Centralnym ich punktem będzie przedpołudniowa suma pontyfikalna. Przewodniczył jej będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo; on też wygłosi homilię. Tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze mają być szczególnym przypomnieniem o miłości Boga do każdego człowieka i dziękczynieniem za dar jego Matki.
Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.
Dni poprzedzające ważne święta kościelne, przed którymi na Jasną Górę nadchodzi wiele zorganizowanych grup, tamtejsi paulini określają mianem "szczytów pielgrzymkowych". Kolejny po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny "szczyt" przypada w dniach poprzedzających święto Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia).
13 maja br. grupa osób skrzywdzonych w Kościele skierowała list do Rady Stałej Episkopatu Polski.