Abp Zimoń o profanacji cmentarza

"Zwracam się do was z prośbą o pełną pokory modlitwę ekspiacyjną do Miłosierdzia Bożego, za tych, którzy dopuścili się świętokradztwa" - napisał metropolita katowicki abp Damian Zimoń w oświadczeniu wydanym w związku z profanacją, do której doszło w nocy z soboty na niedzielę, 17 lipca br., na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach.

Grupa niezidentyfikowanych sprawców zniszczyła kilkadziesiąt grobów, w tym mogiłę wybitnego Ślązaka Stanisława Ligonia.

"Ten chuligański wybryk rodzi zdecydowany sprzeciw i głęboki smutek! Ponieważ czyny tego rodzaju domagają się napiętnowania i zadośćuczynienia, żywię nadzieję, że sprawcy zostaną ujęci i sprawiedliwie ukarani" - czytamy w oświadczeniu.

Metropolita katowicki zwrócił się do diecezja z prośbą o pokorną modlitwę ekspiacyjną do Miłosierdzia Bożego w intencji sprawców profanacji. "Przez ten występek zaciągnęli oni poważną karę kościelną zastrzeżoną Biskupowi Diecezjalnemu, która może być zniesiona jedynie po uznaniu winy i naprawieniu wyrządzonego zła" - przypomniał abp Zimoń. Polecił też, aby w najbliższą niedzielę w katowickich parafiach odprawione zostały nabożeństwa wynagradzające.

"Pomni na nowotestamentalną zasadę św. Pawła z listu do Rzymian: Dobrem zło zwyciężaj (Rz 12,21), jednoczmy się w modlitwie ekspiacyjnej, podejmujmy stosowne posty i umartwienia, ofiarujmy naszemu Panu i Zbawicielowi, Jezusowi Chrystusowi nasze cierpienia oraz Komunię Świętą wynagradzającą w tej intencji" zaapelował abp Zimoń.

Poniżej pełny tekst dokumentu, który zostanie odczytany w katowickich parafiach w najbliższą niedzielę:

Komunikat w sprawie profanacji cmentarza

W nocy, z soboty na niedzielę, 17 lipca b.r., na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach doszło do profanacji grobów! Grupa nieznanych sprawców zniszczyła kilkadziesiąt nagrobków, w tym nagrobek Stanisława Ligonia. Ten chuligański wybryk rodzi zdecydowany sprzeciw i głęboki smutek! Ponieważ czyny tego rodzaju domagają się napiętnowania i zadośćuczynienia, żywię nadzieję, że sprawcy zostaną ujęci i sprawiedliwie ukarani.

Drodzy diecezjanie, zwracam się do was z prośbą o pełną pokory modlitwę ekspiacyjną do Miłosierdzia Bożego, za tych, którzy dopuścili się świętokradztwa, profanując miejsce sakralne, jakim jest cmentarz. Przez ten występek zaciągnęli oni poważną karę kościelną zastrzeżoną Biskupowi Diecezjalnemu, która może być zniesiona jedynie po uznaniu winy i naprawieniu wyrządzonego zła.

Pomni na nowotestamentalną zasadę św. Pawła z listu do Rzymian: Dobrem zło zwyciężaj (Rz 12,21), jednoczmy się w modlitwie ekspiacyjnej, podejmujmy stosowne posty i umartwienia, ofiarujmy naszemu Panu i Zbawicielowi, Jezusowi Chrystusowi nasze cierpienia oraz Komunię Świętą wynagradzającą w tej intencji.

Polecam, aby w dzisiejszy Dzień Pański, w parafiach dekanatów katowickich, odprawione zostało nabożeństwo wynagradzające w tej intencji. Na czas wakacji i urlopów z serca błogosławię.

Katowice, 20.VII.2011 r.

Szczęść Boże!

+ Damian Zimoń

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8