Przedstawiciele osób wykorzystanych seksualnie w Kościele mają we wtorek po południu spotkać się na Jasnej Górze z biskupami, a potem wystąpić na wspólnym briefingu - wynika z zapowiedzi Konferencji Episkopatu Polski.
Jak przekazał rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak na spotkaniu z dziennikarzami przed rozpoczęciem 399. Zebrania Plenarnego KEP na Jasnej Górze, jednym z tematów obrad ma być relacja prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka o bliskich zakończenia pracach niezależnej komisji ds. zbadania nadużyć w Kościele.
Ks. Gęsiak potwierdził też wcześniejsze zapowiedzi, że po zebraniu plenarnym (i podsumowującym je briefingu) odbędzie się zapowiadane już wcześniej zamknięte spotkanie biskupów z osobami skrzywdzonymi. Jak przypomniał, 13 maja br. grupa osób skrzywdzonych w Kościele skierowała list do Rady Stałej Episkopatu Polski.
"Na ten list ta grupa kilkunastu osób otrzymała odpowiedź 11 czerwca, w której było m.in. zaproszenie na spotkanie, które zostanie zorganizowane jutro na Jasnej Górze. To będzie pierwsze takie spotkanie Episkopatu z reprezentacją osób skrzywdzonych, sygnatariuszy listu do biskupów" - powiedział ks. Gęsiak.
"Z racji, że mamy do czynienia z bardzo delikatną materią - będą tam obecne osoby skrzywdzone - chcemy zachować dosyć szczególną atmosferę tego spotkania i zachować dużą dozę prywatności tych osób. () Chcemy, żeby była to atmosfera rozmowy i wsłuchania się księży biskupów w głos osób skrzywdzonych, a z drugiej strony, okazja do braterskiego dialogu między osobami, które doznały krzywd w Kościele i osobami, które za ten Kościół dzisiaj w Polsce odpowiadają" - uściślił.
Podkreślił, że Episkopat chce jednocześnie poinformować o sprawie. "Zdecydowaliśmy, po konsultacjach z osobami skrzywdzonymi, że we wtorek wieczorem zorganizujemy specjalny briefing o tym spotkaniu" - poinformował rzecznik KEP sygnalizując, że wezmą w nim udział przedstawiciele grupy sygnatariuszy listu do Rady Stałej i przedstawiciele Episkopatu.
Wśród postulatów zgłoszonych w liście grupy osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele znalazło się m.in. zawieszenie abp. Tadeusza Wojdy w pełnieniu obowiązków przewodniczącego KEP do czasu wyjaśnienia zarzucanych mu zaniedbań, a także wystosowanie w imieniu KEP listu do Stolicy Apostolskiej w celu poparcia idei zmian w prawie kanonicznym (m.in. nadania pokrzywdzonym statusu strony).
Autorzy listu oczekują również "określenia dokładnego terminu rozpoczęcia działań niezależnej komisji badającej przypadki wykorzystania seksualnego w Kościele od 1945 roku" oraz "wprowadzenia ogólnopolskiej listy dobrych i złych praktyk dotyczących tych aspektów kontaktu ze skrzywdzonymi, których nie obejmuje prawo kanoniczne".
W liście wskazano też na potrzebę powołania darzonego zaufaniem rzecznika praw osób skrzywdzonych w Kościele, uzupełnienia wytycznych KEP o obowiązek docierania przez biskupów do osób pokrzywdzonych, o których dowiadują się z mediów oraz zaangażowania w każdej diecezji przynajmniej jednej kobiety w system pomocy osobom pokrzywdzonym.
Głównymi tematami 399. Zebrania Plenarnego KEP są: podsumowanie drugiej rzymskiej sesji Synodu o synodalności oraz - w całości - XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów odbywającego się w latach 2021-24. Biskupi mają też rozważyć dokument Praedicate Evangelium, który wraz z reformą Kurii Rzymskiej określa nowe rozwiązania w relacjach Stolicy Apostolskiej z Konferencjami Biskupów.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).