W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa odbył się okolicznościowy Capstrzyk Niepodległości. Podczas uroczystości odczytany został apel pamięci, a pod pomnikiem złożone zostały kwiaty oraz znicz ze Światełkiem Niepodległości przekazanym przez harcerzy. W wydarzeniu uczestniczył biskup polowy WP Wiesław Lechowicz.
Uroczystość rozpoczęło odczytanie obwieszczenia Komendy Naczelnej Polskiej Organizacji Wojskowej z 10 listopada 1918 r. informującej o przybyciu do Warszawy Komendanta Józefa Piłsudskiego oraz odegranie Mazurka Dąbrowskiego.
Głos zabrał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. – W przededniu Święta Niepodległości, w 106. rocznicę odzyskania niepodległości, rozpoczynamy uroczyste obchody wdzięczności, szacunku, radości z wolności i niepodległości. To jest nasze zobowiązanie wobec tych, którzy byli przed nami, cierpieli za wolność i do niej doprowadzili. To jest wspomnienie o tych wszystkich, którzy tworzyli wspólnotę polską, wspólnotę Polaków, nawet gdy Polski nie było na mapach Europy i świata. Wierzyli w nią nieprzerwanie przez 123 lata – powiedział.
Wicepremier podkreślił rolę rodziny, wojska i Kościoła w odzyskaniu niepodległości. Dodał, że odrodzenie nie było samoistne i wymagało wielu wyrzeczeń. – To było udziałem kilku pokoleń naszych rodaków, ludzi niestrudzonych, wierzących, że odzyskanie wolności i niepodległości jest naczelną zasadą dla obywateli państwa polskiego – powiedział.
Oficer DGW odczytał apel pamięci, w którym przywoływano uczestników wydarzeń sprzed 106 lat, żołnierzy i bohaterów poległych podczas I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej oraz w okresie powojennym.
Apel zakończyła salwa honorowa. Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożone zostały kwiaty, m.in. przez delegację ministerstwa obrony narodowej. Harcerze przekazali ministrowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi Światełko Niepodległości, które wicepremier umieścił pod pomnikiem Marszałka.
W uroczystości uczestniczyli wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda, szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła, Dowódca Generalny gen. broni Marek Sokołowski, generałowie – dowódcy rodzajów wojsk, generałowie, oficerowie i żołnierze Dowództwa Garnizonu Warszawa, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji wojskowych, kombatanci i weterani oraz harcerze i uczniowie szkół mundurowych. Obecni byli ordynariusze Wojska Polskiego: biskup polowy Wiesław Lechowicz i abp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy, a także przedstawiciele ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.
***
Capstrzyk to sygnał wieczornego apelu odgrywany zazwyczaj na trąbce, a także przemarsz oddziałów wojska lub innej organizacji ulicami miasta w przeddzień ważnych uroczystości; często łączony z występami orkiestr. Przed wojną capstrzyki poprzedzały większość wojskowych i państwowych świąt. Wojsko Polskie wróciło do tradycji Capstrzyku Niepodległości w 2009 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).