Z powodu przypadającej w piątek 1 listopada w Kościele katolickim uroczystości Wszystkich Świętych, wiernych nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Tego dnia katolik ma natomiast obowiązek uczestnictwa w mszy św. w świątyni lub na cmentarzu.
W Kościele katolickim 1 listopada obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych, czyli wszystkich, którzy odeszli z tego świata i są już w wieczności z Bogiem.
W tym roku, 1 listopada, przypada w piątek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami we wszystkie piątki całego roku w Kościele katolickim wierni zobowiązani są do wstrzemięźliwości od spożywania mięsa. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy danego dnia przypada w Kościele uroczystość.
Katolicy mają natomiast obowiązek uczestnictwa 1 listopada w mszy św. Mogą to uczynić w świątyni lub w liturgiach celebrowanych na cmentarzach. Uroczystość Wszystkich Świętych jest bowiem jednym z pięciu wskazanych przez Konferencję Episkopatu Polski świąt kościelnych - choć Kodeks prawa kanonicznego wymienia więcej - które wierni w naszym kraju są zobowiązani obchodzić.
Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, "prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się, żeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty".
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.