Madryt: pracowite odliczanie do ŚDM

Trwają ostatnie gorączkowe przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Prace trwają nie tylko w diecezjach, ale i w samym Madrycie. W chwili obecnej zarejestrowało się ponad 400 tys. młodych. Szacuje się jednak, że miasto będzie gościć ok. miliona osób, które zechcą wziąć udział w głównych spotkaniach z Papieżem.

W madryckich parafiach trwają intensywne przygotowania na przyjęcie młodzieży. Parafialni wolontariusze mają pomóc w przygotowaniu katechez, rozmieszczeniu pielgrzymów w szkołach, pawilonach sportowych i w prywatnych domach. Biorąc pod uwagę panujące upały bardzo ważną rzeczą jest zapewnienie wystarczającej ilości wody dla uczestników katechez.

Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży obędą się na lotnisku w Cuatro Vientos. Jego powierzchnia jest porównywalna do 48 boisk piłki nożnej i może pomieścić ponad milion osób. Wieczorne spotkanie Ojca Świętego z młodymi, w sobotę 20 sierpnia, będzie skupione wokół Najświętszego Sakramentu, który zostanie wystawiony w słynnej Custodia de Arfe - wielkiej monstrancji z katedry w Toledo. Lotnisko będzie otwarte w sobotę już od południa. Od godz. 14:00 rozpoczną się występy grup muzycznych na głównej scenie, której budowa jest w toku. Młodzież posłucha m. in. zwycięzców konkursu „Madrid me encanta”. Po czuwaniu z Papieżem młodzi spędzą noc pod gołym niebem. W tym czasie na lotnisku, w 17 namiotach zostanie wystawiony Najświętszy Sakrament.

W niedzielę na lotnisku Benedykt XVI będzie przewodniczył Mszy Rozesłania. Za śpiewy odpowiedzialny jest Chór i Orkiestra Symfoniczna ŚDM we współpracy z Orfeón Donostiarra i Escolanía z Eskurialu. Na zakończenie liturgii Papież ogłosi gdzie odbędą się następne Światowe Dni Młodzieży.

Eva Hernández, odpowiedzialna w Komitecie ŚDM za infrastrukturę podkreśla, że „najważniejszym celem jest zapewnienie pielgrzymom bezpieczeństwa”. W związku z tym poprawiono m.in. system elektroniczny i kanalizacyjny na lotnisku. Na lotnisku będzie osiem stref z sanitariatami oraz z namiotami pierwszej pomocy. 48 wież z nagłośnieniem i 20 wielkich ekranów umożliwi pielgrzymom śledzenie uroczystości. Dużą uwagę przywiązuje się do osób niepełnosprawnych, które przybędą na ŚDM. Przygotowywane są dla nic dwie strefy: jedna dla osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowa, a druga dla niewidomych i niesłyszących. Organizatorzy chcą, aby Cuatro Vientos stało się prawdziwą „fiestą”, która dotrze do młodzieży na całym świecie.

Na Światowe Dni Młodzieży przybędzie ponad 25 tys. osób zakonnych, księży i kleryków. Swój udział zapowiedziało 12 tys. kapłanów. Nie tylko będą odpowiedzialni za grupy młodzieżowe, ale pomogą też rozdzielać Komunię św. w czasie Mszy oraz będą spowiadali w specjalnej Strefie Pojednania, która znajduje się w Parku Retiro. Przewiduje się, że w 200 konfesjonałach ustawionych w parku będzie spowiadało w 15 językach ok. 1000 księży.

Młode siostry zakonne spotkają się z Papieżem w Eskurialu 19 sierpnia. Na madryckim spotkaniu będzie obecnych ok. 6500 kleryków. 20 sierpnia Benedykt XVI odprawi Mszę, w której udział weźmie ok. 2 tys. przyszłych kapłanów.

Departament ŚDM zajmujący się portalami społecznościowymi postawił sobie bardzo ambitne wyzwanie: zbliżyć się do miliona fanów. Chodzi o to, aby żadna z osób udających się do Madrytu nie znalazła się tam przypadkowo. „To od nas zależy, aby nikt nie zagubił się w obliczu tego święta!” - głosi jeden ze spotów kampanii. Od 2009 r. ŚDM obecne są w takich sieciach jak: Facebook, YouTube, Twitter, Flickr, Tuenti… Od tego czasu liczba fanów stale rośnie. Na początku portale były w 6 językach, aktualnie w 21. Obecnie jest ponad 300 tys. fanów z 82 państw, którzy śledzą wiadomości o ŚDM za pośrednictwem sieci społecznościowych i ponad milion wyświetleń na kanale ŚDM na YouTube.

21 sierpnia, na zakończenie Światowych Dni Młodzieży, na stadionie Vicente Calderón rozegramy zostanie mecz piłki nożnej pomiędzy byłymi zawodnikami hiszpańskimi a resztą świata. Spotkają się gwiazdy hiszpańskiej piłki, takie jak Emilio Butragueño i Fernando Hierro, z reprezentacją reszty świata, w której zagrają m.in. Davor Šuker i Christo Stoiczkow. Ekipa gospodarzy wystąpi w czerwonych koszulkach, a gości – w białych. Kapitanami drużyn zostaną uczestnicy Światowych Dni Młodzieży. Mecz ma charakter dobroczynny.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10