Luterański college robi furorę wśród Żydów

Aby wyjść naprzeciw zwiększającej się liczbie żydowskich studentów, władze amerykańskiej, luterańskiej uczelni stworzyły m.in. żydowski campus.

Luteranie w USA oraz Kanadzie mają ok. 40 uczelni wyższych. Muhlenberg College jest jedną z najstarszych uczelni związanych z Ewangelicko-Luterańskim Kościołem Ameryki (ELCA), o czym świadczy już sama nazwa szkoły – ks. Henry Melchior Muhlenberg, nazywany patriarchą amerykańskiego luteranizmu, jest patronem szkoły, która powstała w 1848 roku. Początkowo kształciła luterańskich duchownych, a dziś otwarta jest na studentów innych wyznań i religii. W ciągu ostatnich lat na uczelni doszło do rewolucyjnych zmian – 34% studentów to wyznawcy judaizmu.

Muhlenberg położony w stanie Pennsylvania – w równym oddaleniu między Filadelfią a Nowym Yorkiem -  nie jest dużą placówką. Studiuje tutaj jedynie 2200 osób. W ciągu ostatnich 5 lat liczba żydowskich studentów wzrosła. – To co nas wyróżnia to fakt, że naprawdę cieszymy się z naszej różnorodności – mówi prezydent college Randy Helm, który nie jest luteraninem, a należy do Episkopalnego Kościoła USA, będącego w pełnej komunii z ELCA.

Odsetek żydowskich studentów w Muhlenbergu jest niewspółmiernie wyższy od żydowskiej populacji w skali kraju (ok. 2%). Na uczelni studiują żydzi różnych proweniencji – poczawsy od liberalnych żydów, a skończywszy na konserwatywnych. Również wielu rabinów postanowiło wysłać swoje dzieci właśnie do luterańskiego college, choć jak podkreślają władze uczelni, szkoła co prawda jest powiązana z ELCA, jednak dotacje kościelne nie są zbyt wielkie, a college cieszy się dużą niezależnością od władz w Chicago, gdzie znajduje się główna siedziba ELCA.

Aby wyjść naprzeciw zwiększającej się liczbie żydowskich studentów, władze uczelni stworzyły żydowski campus, nawiązały bliską współpracę z Żydowskim Seminarium Teologicznym w Nowym Yorku, do jadłospisu wprowadziły koszerne potrawy, a także inne udogodnienia, które mają pomóc młodym Żydom w praktykowaniu ich wiary. W Muhlenbergu znajduje się duża kaplica używana do nabożeństw luterańskich oraz ekumenicznych. Swoje duszpasterstwo im. Kardynała Johna Newmanna mają również rzymscy katolicy. Także inne college luterańskie, ale również episkopalne, rzymskokatolickie oraz metodystyczne mają spory odsetek żydowskich studentów, jednak Muhlenberg jest pod tym i wieloma innymi względami wyjątkowy. Żydowscy studenci podkreślają, że uczelnia nie tylko nie przeszkadza, ale i pomaga w zachowaniu żydowskiej tożsamości i właśnie dlatego tak wielu wyznawców judaizmu chce studiować na luterańskiej uczelni.

***

Luterański college robi furorę wśród Żydów   Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl

Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10