Co jogging ma wspólnego z Biblią? Całkiem sporo – przynajmniej zdaniem Margot Käßmann, byłej biskupki i przewodniczącej Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech.
„Rheinische Post” w tekście „Sposób bardzo szybkiego pielgrzymowania” donosi o wywiadzie, jakiego Käßmann udzieliła Frankowi Hofmannowi. Tekst rozmowy został opublikowany w wydanej niedawno książce Hofmanna „Marathon zu Gott”.
Margot Käßmann stwierdza, że codzienne bieganie, to nie tylko aktywność fizyczna, ale także duchowa. Jej zdaniem jogging również może być swego rodzaju pielgrzymowaniem.
- Odpowiedni rytm, krok, sposób oddychania - wszystko to pomaga w osiągnięciu wewnętrznej wolności i doświadczeniu duchowego przeżycia. Warto także podczas codziennych biegów rozważać wybrany biblijny wers, lub oddawać się namysłowi nad którąś z biblijnych historii - radzi Käßmann, która sama jest aktywną propagatorką uprawiania biegów.
Dla byłej biskupki swoistym mottem stały się pochodzące z Listu do Hebrajczyków (12, 1-3) słowa: “w cierpliwości biegnijmy do wyznaczonego nam boju, patrząc na Jezusa, sprawcę i dokonawcę wiary” (cytat za przekładem ks. Jakuba Wujka).
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.