W obliczu powodzi potrzebujemy solidarności ponad podziałami.
Co roku katolicy w całej Polsce świętują Niedzielę św. Franciszka. Ideą obchodów Niedzieli Św. Franciszka, organizowanych już po raz siódmy przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska jest zwrócenie uwagi Polek i Polaków na palące problemy ekologiczne i społeczne.
- W tym roku problemy środowiskowe przejawiły się też jako dramatyczna klęska żywiołowa. Powódź dotyka nas wszystkich, bez względu na poglądy. Dlatego potrzebujemy podstawowej solidarności - mówi Magdalena Kadziak Prezeska Zarządu Fundacji Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.
- Zachęcamy do pomocy, także swoim czasem i pracą. Wszystkich którzy chcieliby włączyć się w bezpośrednią pomoc na miejscu jako wolontariusze zachęcamy np. do kontaktu z Franciszkańskim Wolontariatem Bracia - Braciom w Kłodzku, który koordynuje pomoc dla poszkodowanych parafian na miejscu - dodaje Kadziak.
Jak można pomóc? Po pierwsze: swoim czasem i pracą. Wszystkich którzy chcieliby włączyć się w bezpośrednią pomoc na miejscu jako wolontariusze zachęcamy do kontaktu z Franciszkańskim Wolontariatem Bracia – Braciom, który koordynuje pomoc dla poszkodowanych parafian na miejscu. Kontakt: 797 037 911.
Wszystkich, którzy chcą pomóc finansowo zachęcamy do wsparcia oo. Franciszkanów w Kłodzku w serwisie ofiaruje.pl https://www.ofiaruje.pl/powodz lub na konto 82 1600 1156 1847 6991 7000 0012 (tytułem: darowizna na cele religijne). Kontakt: o. Ignacy OFM, gwardian 691 878 042.
- Powinniśmy zadbać teraz o pomoc powodzianom - dodaje Mariusz Zatylny, kierownik programu Ciepły Dom - Ciepły Kościół w Światowym Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.
- Jak powiedział papież Franciszek w swoim Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, którego Niedziela św. Franciszka jest częścią: "Mieć nadzieję i działać ze stworzeniem oznacza zatem żyć wiarą wcieloną, która potrafi wejść w cierpiące i pełne nadziei ciało ludzi" - podsumowuje Zatylny.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.