Po modlitwie Anioł Pański Papież zaapelował o dalszą modlitwę w intencji pokoju na świecie, podkreślając wojnę w Ukrainie, Palestynie, Izraelu i Mjanmie oraz fakt, że obecnie sytuacja jest bardzo napięta. Pozdrowił uczestników marszu, który ma na celu uwrażliwienie na sytuację więźniów. Apelował, aby przebywali oni w godnych warunkach. Franciszek wyraził współczucie po zamordowaniu Juana Antonio Lópeza, zajmującego się diecezjalnym biurem ekologii integralnej w diecezji Trujillo w Hondurasie.
Zachęcając do modlitwy o pokój Papież zaznaczył, że niestety napięcia na frontach wojennych są wysokie. Apelował, aby głos narodów, które proszą o pokój, został usłyszany. Prosił, aby nie zapominać o udręczonej Ukrainie, Palestynie, Izraelu, Birmie, tak wielu krajach, które są w stanie wojny. „Módlmy się o pokój” – apelował.
Papież podkreślił, że ze smutkiem przyjął wiadomość o tym, że został zabity Juan Antonio López, koordynator duszpasterstwa społecznego w diecezji Trujillo i członek-założyciel duszpasterstwa ekologii integralnej w Hondurasie. Papież przyłączył się do żałoby tego Kościoła i potępił wszelkie formy przemocy. Jednocześnie zapewnił, że jest „blisko tych, którzy widzą, jak deptane są ich podstawowe prawa i tych, którzy pracują na rzecz dobra wspólnego w odpowiedzi na wołanie ubogich i ziemi”.
Franciszek pozdrowił Ekwadorczyków mieszkających w Rzymie, którzy czczą Matkę Bożą z miejscowości Cisne, jak również chór „Teresa Enríquez de Torrijos” z Toledo, grupę rodzin i dzieci ze Słowacji oraz wiernych z Meksyku oraz Stowarzyszenie „La Palma” z Castagnola di Massa.
Po modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty pozdrawiam także uczestników marszu, który ma na celu uwrażliwienie na warunki, w których przebywają więźniowie. „Musimy pracować, aby zapewnić więźniom godne warunki” – apelował dodając, że każdy może popełniać błędy, a bycie więźniem to droga powrotu do uczciwego życia.
Ojciec Święty pozdrowił też delegację przybyłą na Dzień Chorych na Ataksję.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.