Warszawa: ekumeniczna modlitwa za Polskę i Europę

O pomyślność Polski i Europy modlili się dziś w luterańskim kościele św. Trójcy w Warszawie przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, reprezentanci polskich władz oraz akredytowani w naszym kraju ambasadorowie. W nabożeństwie zorganizowanym przez Polską Radę Ekumeniczną (PRE) z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej, modlono się aby wszystkie narody naszego kontynentu dojrzewały w wierze, nadziei i miłości.

Przedstawiciele Węgierskiej Rady Ekumenicznej (WRE) symbolicznie przekazali polskim chrześcijanom przewodnictwo w Unii Europejskiej. Wręczając Polakom zapaloną świecę i sól życzyli, by wyznawcy Chrystusa w naszym kraju byli „solą ziemi i światłem świata”. Przewodniczący WRE bp Imre Szebik przywołując znane powiedzenie „ Polak-Węgier dwa bratanki...” dodał z uśmiechem: „dziś razem walczymy w modlitwie”.

Bp Szebik zaznaczył także, że podczas węgierskiej prezydencji tamtejsi chrześcijanie wspierali swój rząd modlitwą i zachęcił polskich wyznawców Chrystusa, by czynili podobnie. „Nie lękajcie się, bo wasza przyszłość jest w Bożych rękach. Niech Bóg błogosławi pracom polskiego rządu” – powiedział na zakończenie prezes WRE.

Goście z Węgier wręczyli też przedstawicielom PRE flagę swojego kraju z okolicznościowym napisem informującym o przekazaniu Polsce „służby ekumenicznej” na okres naszej prezydencji Europie.

Bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP podkreślił w kazaniu, że współpraca pomiędzy europejskimi Kościołami różnych wyznań była w Europie zawsze bardzo dobra i wyraził nadzieję, że relacje te przeniosą się także na grunt relacji politycznych. Biskup życzył polskim politykom i urzędnikom, którzy będą na co dzień pełnić obowiązki wynikające z prezydencji, by ich poglądy i myśli były zgodne ze słowami i czynami. „Takiej odwagi potrzebują by być prawdziwą solą ziemi” – zaznaczył luterański biskup życząc tej odwagi prezydentowi, radzie ministrów i premierowi.
„Bądźmy solą tego świata i zapalonymi świecami, w imieniu Jezusa Chrystusa” – zakończył swoje kazanie zwierzchnik polskich luteran.

W przesłaniu do uczestników nabożeństwa Donald Tusk wyraził wdzięczność za ich modlitwę i ekumeniczną zadumę podjętą z okazji rozpoczęcia przez Polskę prezydencii w Unii. Premier dodał, że organizowane z inicjatywy PRE nabożeństwo "wpisuje się w myślenie o Europie jako wspólnocie wartości, także wartości duchowych".

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz zachęcił do wspierania polskich polityków modlitwą i pracą. "Cieszmy się wolnością, ale pamiętajmy o odpowiedzialności” – apelował też prawosławny hierarcha.

W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele wszystkich Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, także przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego: bp Tadeusz Pikus, który reprezentował metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza oraz ks. prałat Mateusz Matuszewski – delegat abp Henryka Hosera, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.

W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10