Papież zachęca katolików i prawosławnych do wspólnej refleksji nad człowiekiem

„Każda istota ludzka jest obdarzona godnością przez sam fakt istnienia, jako istota duchowa, stworzona przez Boga i przeznaczona do synowskiej relacji z Nim” – przypomniał Ojciec Święty w przesłaniu skierowanym do uczestników odbywającego się w dniach 28-30 sierpnia 2024 r. w Trani w Apulii XVII Sympozjum Międzychrześcijańskiego. Jego organizatorami są wspólnie Franciszkański Instytut Duchowości Papieskiego Uniwersytetu Antonianum i Wydział Teologii Prawosławnego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu „Arystoteles” w Salonikach.

Reklama

Franciszek zauważył, że chociaż tytuł sympozjum mówi o przemianach antropologicznych, to mamy dziś w istocie do czynienia z prawdziwą rewolucją. „Zmiany wywołane rewolucją informatyczną, takie jak na przykład rozwój sztucznej inteligencji, a także niewiarygodny rozwój nauk ścisłych, zmuszają współczesnych mężczyzn i kobiety do ponownego przemyślenia swojej tożsamości, roli w świecie i społeczeństwie oraz swego powołania do transcendencji. Szczególne miejsce istoty ludzkiej w całym stworzeniu, jej wyjątkowość w stosunku do innych istot żywych, a nawet jej relacja z maszynami, są nieustannie kwestionowane. Ponadto, sposób, w jaki mężczyźni i kobiety rozumieją dziś fundamentalne doświadczenia swojej egzystencji, takie jak przekazywanie życia, rodzenie się i umieranie, ulega strukturalnym zmianom. W obliczu tej trwającej rewolucji antropologicznej nie można reagować jedynie zaprzeczeniem i krytyką. Potrzebna jest raczej głęboka refleksja, zdolna do odnowienia myśli i wyborów, których należy dokonać” – stwierdził papież.

Franciszek wyraził uznanie dla faktu, iż tę refleksję wspólnie podejmują katolicy i prawosławni. „W świetle nauczania Pisma Świętego i Tradycji chrześcijańskiej, konieczne jest potwierdzenie, że każda istota ludzka jest obdarzona godnością przez sam fakt istnienia, jako istota duchowa, stworzona przez Boga i przeznaczona do synowskiej relacji z Nim (por. Ef 1, 4-5), niezależnie od tego, czy postępuje zgodnie ze tą godnością, czy też nie, sytuacją społeczno-ekonomiczną, w której żyje, czy też warunkami egzystencjalnymi. Obrona tej godności przed bardzo konkretnymi zagrożeniami, takimi jak ubóstwo, wojna, wyzysk i inne, jest wspólnym zobowiązaniem wszystkich Kościołów, aby  wspólnie działać” – napisał Ojciec Święty.  

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama