Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia potwierdził sprzeciw Kościoła wobec eutanazji i wspomaganego samobójstwa w odpowiedzi na doniesienia mediów o „Małym leksykonie na temat końca życia". W czwartek arcybiskup przekazał egzemplarz Papieżowi Franciszkowi podczas audiencji prywatnej.
Kościół jest całkowicie przeciwny wspomaganemu samobójstwu i eutanazji oraz broni prawa do życia każdej osoby, zwłaszcza najbardziej bezbronnej. Abp Paglia w rozmowie z Vatican News wyjaśnił, że wskazania zawarte w „Małym leksykonie na temat końca życia" zakorzenione są w ostatnich 70 latach papieskiego i kościelnego nauczania. Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia podkreślił, że Franciszek ponownie wyraził uznanie dla pracy wykonywanej przez Papieską Akademię Życia. Ojciec Święty zawsze podkreśla, że życie musi być bronione w całości, a nie tylko w określonych momentach. Trzeba przeciwdziałać kulturze odrzucenia, szczególnie tych najsłabszych.
Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia zaznaczył, że w fundamentalnych i delikatnych kwestiach związanych z końcem życia pożądane jest osiągnięcie możliwie najwyższego wspólnego konsensusu, który z szacunkiem uwzględnia różne wrażliwości i przekonania religijne.
„Mały leksykon na temat końca życia" to 88-stronicowy glosariusz opublikowany przez LEV (Wydawnictwo Watykańskie). Dotyczy kwestii etycznych związanych z debatami na temat końca życia, począwszy od eutanazji i wspomaganego samobójstwa po opiekę paliatywną, uporczywą terapię i kremację.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).