Abp Michalik w wystąpieniu otwierającym obrady 355. zebrania plenarnego Episkopatu zaapelował o większe „ubiblijnienie” całego duszpasterstwa w Polsce, które winno być inspirowane wiarą zakorzenioną w Piśmie Świętym.
Przypomniał, że w ostatni Wielki Czwartek biskupi w liście skierowanym do polskich księży zwrócili uwagę na rolę Pisma Świętego w życiu kapłana. Skierowali do nich wezwanie, aby systematycznie czytali Pismo Święte i aby słuchali zawartego w nim Słowa Bożego. Biskupi podkreślili, że to właśnie duchowni „mają być wiosną Kościoła w Polsce”.
Abp Michalik poinformował, że w podziękowaniu za beatyfikację w imieniu polskich biskupów został wręczony Benedyktowi XVI symboliczny dar w postaci kopii krzyża Jana Pawła II, który nosił przy sobie przez całe życie. Jest to tzw. krzyż sapieżyński.
Przewodniczący Episkopatu podziękował również kard. Stanisławowi Dziwiszowi za jego – jak podkreślił - „specjalną rolę” w czasie beatyfikacji. Przy okazji wspomniał rolę, jaką odegrał cały ośrodek krakowski, gdzie bardzo sprawnie została przeprowadzona diecezjalna część procesu beatyfikacyjnego. Wyraził też wdzięczność postulatorowi procesu, ks. Sławomirowi Oderowi z diecezji toruńskiej.
Abp Michalik na zakończenie wystąpienia przypomniał biskupom o przypadającym w tym roku 1050-leciu chrztu Polski, 90-leciu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusowemu oraz 50-leciu poświęcenia Polski Sercu Maryi.
Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch poinformował, że biskupi zgromadzeni w Licheniu i Włocławku na 355. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu omówią ponad 40 tematów, z czego najważniejszym będzie właśnie kwestia większego oparcia duszpasterstwa na Biblii, kwestie katechizacji szkolnej i pracy uczelni katolickich oraz sprawa małżeństw mieszanych w związku z przygotowywaną deklaracją na ten temat Kościoła Katolickiego i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Ks. Kloch zwrócił ponadto uwagę na rolę, jaką w katechizacji ludzi młodych odegrać może świeżo wydany katechizm dla młodych „You Cat”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.