60 artystów o międzynarodowej renomie uczci swymi dziełami 60. rocznicę święceń kapłańskich Benedykta XVI. Przypada ona 29 czerwca, w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła.
Kilka dni później, 5 lipca, w atrium Auli Pawła VI Papież osobiście otworzy zadedykowaną mu wystawę. Dziś jej projekt został zaprezentowany dziennikarzom. Na zaproszenie organizatora, Papieskiej Rady ds. Kultury, odpowiedziało 60 twórców, reprezentujących różne dziedziny kultury i sztuki: kompozytorzy, pisarze, reżyserzy, malarze, architekci, rzeźbiarze, a nawet złotnicy. Ennio Morricone na przykład skomponował dla Papieża utwór, a partyturę zapisał w formie krzyża.
Niektórzy z artystów nadeślą na wystawę nowe dzieło wykonane specjalnie na tę okazję, inni zadedykują Papieżowi coś ze swego dorobku. Ważne, by było ono zgodne z zadanym tematem: „Blask prawdy, piękno miłości”. Rozsyłając w lutym zaproszenia do wzięcia udziału w tej wystawie, watykańska dykasteria dołączyła też antologię papieskich tekstów, które mogły być dla artystów inspiracją.
Jak zaznaczył dziś kard. Gianfranco Ravasi, wystawa na cześć Papieża to swoista kontynuacja dialogu wiary i kultury, wznowionego przez Benedykta XVI w 2009 r., kiedy zaprosił on do Watykanu, największe sławy współczesnej sztuki. Jak przyznaje szef watykańskiej dykasterii, nie było to łatwe. Z jednej strony od wielkiej kultury odseparowała się na przykład w ostatnich dziesięcioleciach liturgia. Z drugiej strony również artyści wybrali niekiedy dziwaczne drogi rozwoju, posuwając się czasem aż po bluźnierstwo. Kard. Ravasi zaznaczył, że odnawiając dialogu kultury i chrześcijaństwa mamy do czego nawiązywać. W przeszłości udana współpraca na tym polu doprowadziła bowiem do powstaniu wielkich arcydzieł.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.