30 lat modlitwy o trzeźwość

Już po raz 30. na Jasną Górę przybędą w sobotę (18 czerwca) duszpasterze, rodziny, stowarzyszenia i grupy działające na polu trzeźwościowym. „Spotkajmy się wszyscy w Jasnogórskim domu naszej matki, aby wspólnie modlić się o trzeźwość” – zachęca przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski.

W tym roku Kościół dziękuje za dar beatyfikacji Jana Pawła II. Bp Tadeusz Bronakowski w liście zachęcającym do udziału w jubileuszowej, bo 30. już pielgrzymce na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej Narodu Polskiego, zwraca uwagę na to, że papież-Polak z ojcowską troską dostrzegał problemy z trzeźwością w Polsce. Dlatego tak często poruszał ten temat podczas pielgrzymek do Ojczyzny.

Tegoroczna pielgrzymka rozpocznie się w sobotę 18 czerwca br. o godz. 17.00. Tego dnia pątnicy będą mogli m.in. wysłuchać wykładu dr Teresy Kobrzyńskiej pt. „Jak docierać z przesłaniem trzeźwości i abstynencji do ludzi młodych”. „Dzieci i młodzież naprawdę chcą pracować nad sobą. Tylko musimy wiedzieć, w jaki sposób przekazać im wartościowe treści” – podkreśla jeden z organizatorów pielgrzymki o. Oskar Puszkiewicz OFM. Jak dodaje, celem modlitwy ma być wyproszenie cnoty trzeźwości dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Pątnicy zgromadzeni w Bazylice, jeszcze w sobotę po Apelu Jasnogórskim wezmą udział we Mszy św. pod przewodnictwem bp. Bronakowskiego. Później zaplanowano Różaniec i czuwanie w intencji trzeźwości, z modlitwą o uzdrowienie rodzin z nałogów pijaństwa oraz innych uzależnień. Będzie to również wynagrodzenie za grzechy pijaństwa.

Pielgrzymowanie zakończy uroczysta Msza św. w niedzielę 19 czerwca o godz. 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Po Eucharystii, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości spotka się z diecezjalnymi Duszpasterzami Trzeźwości i Zakonnymi Referentami Trzeźwości.

Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę w Intencji Trzeźwości i Odnowy Moralnej Narodu Polskiego jest jedną z inicjatyw trzeźwościowych Kościoła katolickiego w Polsce. Inne to Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który obchodziliśmy w ostatnich dniach karnawału - w marcu oraz miesiąc trzeźwości, jakim jest sierpień.

Działania trzeźwościowe Kościoła katolickiego w Polsce koordynuje działający przy Konferencji Episkopatu Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości. Od 2008 r. przewodniczy mu biskup pomocniczy z Łomży Tadeusz Bronakowski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| TRZEŹWOŚĆ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7