Chciwość komunistycznej nomenklatury w Wietnamie jest główną przyczyną aktów przemocy wobec tamtejszego Kościołowi. O sytuacji katolików w tym dalekowschodnim kraju mówił w wywiadzie telewizyjnym dyrektor agencji informacyjnej AsiaNews.
Ks. Bernardo Cervellera zauważył, że Wietnam gwałtownie przeżywa przejście od gospodarki socjalistycznej do wolnorynkowej. Komunistyczni działacze wykorzystują chwilę, by przejąć nieruchomości skonfiskowane katolikom i w ten sposób wzbogacić się. Zdaniem dyrektora Asianews działania te są nielegalne, a wyznawcy Chrystusa mają prawo upominać się i walczyć o swą własność. Dużym problemem są również łapówki i samowola administracji. Los katolików zależy często od kaprysów lokalnych aparatczyków. Zdaniem ks. Cervellery nie można jeszcze mówić o wolności wyznania w Wietnamie, raczej tylko o pewnej tolerancji. Ważni sprzymierzeńcy w walce o wolność religijną to międzynarodowy biznes, także walczący z korupcją, oraz Internet dający wolność słowa. Nie zmienia to faktu, że Chiny i Wietnam pozostają największymi prześladowcami chrześcijan w Azji. Ponad 200 tys. Wietnamczyków oddało życie za wiarę w Chrystusa w poprzednich stuleciach. Wyjątkowa jedność tego azjatyckiego Kościoła ze Stolicą Apostolską wiąże się, zdaniem szefa katolickiej agencji, z misją jezuitów oraz wyjątkowymi postaciami Kościoła, takimi jak sługą Boży kard. Francis-Xavier Nguyen Van Thuan.
W Wietnamie przebywa w tych dniach papieski delegat. Abp Leopoldo Girelli otrzymał wiele próśb ze wspólnot katolickich, by w rozmowach z rządem w Hanoi interweniował w sprawie konfiskat terenów kościelnych.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.