Manifestacje będą zdecydowanym głosem w sprawach obrony dzieci nienarodzonych, tożsamości rodziny i suwerenności.
Ulicami Warszawy, Krakowa i kilkunastu innych miast w niedzielę 16 czerwca przejdą Marsze dla Życia i Rodziny. Manifestacje będą zdecydowanym głosem w sprawach obrony dzieci nienarodzonych, tożsamości rodziny i suwerenności.
Marsze w obronie tych wartości ruszyły z początkiem kwietnia, począwszy od Marszu w Obronie Dzieci i Narodowego Marszu Życia w Warszawie oraz Marszu dla Życia w Szczecinie, które odbyły się w bezpośredniej bliskości głosowań nad projektami aborcyjnymi. Potem „rozlały” się na całą Polskę: przeszły już m.in. przez Łódź, Częstochowę, Bydgoszcz i Koszalin, ale także i przez mniejsze miasta jak np. Brodnicę, Żary czy Rabkę Zdrój.
Tak jak w poprzednich latach, Marsze zachowują swój afirmacyjny charakter rodzinnego święta, ale w tym roku są też zdecydowanym głosem sprzeciwu wobec prób wprowadzenia prawa do zabijania nienarodzonych dzieci, demoralizacji młodzieży, dekonstrukcji oświaty, dechrystianizacji Polski i ataków na tożsamość małżeństwa. - Widzimy bardzo duże „poruszenie marszowe – mówi Marcin Perłowski, dyrektor Centrum Życia i Rodziny, które koordynuje i wspomaga lokalnych organizatorów Marszów.
"Zgłaszały się do nas miasta, w których jeszcze Marszów nie było albo takie, w których Marsze nie odbywały się od kilku lat. To znak, że społeczeństwo nie zgadza się na polityczne posunięcia zagrażające życiu nienarodzonych i tożsamości rodziny" – dodaje.
W najbliższą niedzielę 9 czerwca Marsze dla Życia i Rodziny przejdą przez Busko-Zdrój, Lubawę, Łowicz, Stary Licheń, Tarnobrzeg, Włocławek, Wołomin i Żywiec. Swoista kulminacja nastąpi 16 czerwca, gdy przejdą przez Warszawę, Kraków i kilkanaście innych miast.
Instytut Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny w sposób szczególny zachęcają do przyjazdu 16 czerwca na Marsz do Warszawy. Rozpocznie się on Mszą świętą w intencji ochrony życia, małżeństwa i rodziny, która zostanie odprawiona o godz. 11.30 w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Po jej zakończeniu (ok. 12.45) uczestnicy wyruszą w kierunku Sejmu RP, przejdą przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, by zakończyć Marsz wiecem przy Belwederze.
Podobnie jak podczas pikiety przed Sejmem 11 kwietnia, uczestnikom stołecznego Marszu towarzyszyć będzie dzwon „Głos Nienarodzonych”, mający na celu budzenie sumień polityków i tej części społeczeństwa, której do tej pory obojętny był los dzieci nienarodzonych. W trakcie przemarszu będzie prowadzona kwesta na rzecz Domu Samotnej Matki w Chyliczkach k. Konstancina.
Nad organizacją wydarzenia w stolicy czuwają Centrum Życia i Rodziny wraz z Instytutem Ordo Iuris, ale w jego przygotowanie aktywnie włączyło się wiele organizacji. Ponadto wszystkie Marsze dla Życia i Rodziny zostały objęte patronatem Konferencji Episkopatu Polski.
Marsz dla Życia i Rodziny to wydarzenie wielu stowarzyszeń, ruchów, fundacji i wspólnot: tak warszawskich, jak i ogólnopolskich. Dlatego zapraszamy do uczestnictwa w nim wszystkich, którym leży na sercu to, co dzieje się dziś w Polsce – mówi Marcin Perłowski.
Pełną listę miejscowości, w których odbyły i odbędą się Marsze, można znaleźć na stronie www.marsz.org i w mediach społecznościowych Centrum Życia i Rodziny.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.