Inauguruje ona siódmy rok Wielkiej Nowenny przed jubileuszem 200-lecia Żywego Różańca w 2026 roku.
„Ewangelizacja z różańcem w ręku” pod tym hasłem na Jasnej Górze odbyła się 12. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. Inauguruje ona siódmy rok Wielkiej Nowenny przed jubileuszem 200-lecia Żywego Różańca w 2026 roku.
Pielgrzymka na Jasną Górę jest nie tylko czasem modlitwy, ale także okazją, by doświadczyć wspólnoty tych, którzy jednym dziesiątkiem różańca codziennie wspierają dzieło ewangelizacji zwłaszcza misji.
Ks. Jacek Gancarek, krajowy moderator Żywego Różańca i Agnieszka Chudzik, zelatorka Żywego Różańca z diec. siedleckiej zauważyli, że Jasnogórskie spotkania są wielkim wołaniem o pokój dla świata. Także i w tym roku pielgrzymi złożyli swój dar serca na budowę Kościoła na misjach: „Jesteśmy zatroskani o losy rodziny, losy naszej Ojczyzny i całego świata. Wspieramy także papieskie dzieła misyjne, żeby mogły realizować te projekty, które wskazuje Ojciec Święty. Dziś zaczynamy wspierać budowę Kościoła w Papui Nowej Gwinei” – mówili organizatorzy.
Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które otaczają modlitewną opieką tych, którzy są wskazani zwłaszcza w Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy. W Polsce do wspólnoty należy ponad 2 mln wiernych.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.