Kościół na Słowacji uczestniczy w narodowej tragedii, jaką był wczorajszy zamach na premiera. Stawką jest nie tylko życie i zdrowie Roberta Ficy, ale także pokój społeczny.
„Modlimy się za premiera o szybki powrót do zdrowia. Wzywam wszystkich wierzących, aby modlili się o pokój dla naszej ojczyzny i wszystkich obywateli Republiki Słowackiej” – powiedział przewodniczący Episkopatu. Zaapelował też do sumień, podkreślił, że przemoc pogłębia tylko polaryzację. Nie krzywdźmy się wzajemnie – dodał abp Bernard Bober.
Do wykazania się mądrością i odwagą zaapelowali również biskupi greckokatoliccy. Podkreślili, że zamach na premiera pokazuje niezdolność do poszanowania różnych opinii i prowadzenia konstruktywnego dialogu.
W sprawie zamachu na Słowacji zabrał też głos watykański sekretarz stanu. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, co się dzieje – powiedział kard. Parolin. – Wydaje się, że nie ma już żadnych granic. To wszystko wzmaga jedynie przemoc. Relacje są coraz bardziej nacechowane przemocą. Słabną nadzieje na budowanie pokojowych relacji”.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.